Wakacje od samotności

Autor: |

fot. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Poczucie samotności, strach przed kontaktem z ludźmi, złe samopoczucie, depresja. Okres przymusowego zamknięcia w domach mocno odbił się na seniorach. Aby ich wesprzeć, stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje „Wakacje jednego dnia”.

To ogólnopolska akcja kierowana do podopiecznych stowarzyszenia. W jej ramach dla seniorów organizowane są jednodniowe wycieczki, podczas których mogą spędzić czas z dala od miejskiego zgiełku i pobyć z drugim człowiekiem.

– „Wakacje jednego dnia” to pomysł na urlop dla naszych seniorów w czasie pandemii. Podopieczni razem z wolontariuszem wyjeżdżają w wytypowane przez siebie miejsca. Są to wyjazdy całodniowe, bliskie lub dalsze, w zależności od kondycji seniora. Dzięki darczyńcom stowarzyszenie może pokryć wszystkie koszty związane z wycieczkami – mówi Agnieszka Kozak, koordynator regionalny Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

W ubiegłym tygodniu z krótkiego urlopu skorzystali mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej im. Roba Inja w Świdniku, panowie Antoni, Władysław i Artur. Wspólnie z wolontariuszkami Moniką i Ulą wybrali się do Muzeum Wsi Lubelskiej.

– Mimo wysokich temperatur, bardzo chętnie zaglądali do wszystkich pomieszczeń udostępnionych do zwiedzania. Jednak chyba najważniejsze w tym wszystkim było to, że mogli pobyć z naszymi wolontariuszkami. Porozmawiać, pośmiać się, powspominać dawne czasy – opowiada pani Agnieszka.

Wyjazd pełen atrakcji zwieńczył obiad i pyszny deser.

– Panowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni – dodaje koordynator regionalny.

Zostań wolontariuszem

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich nadal rekrutuje osoby, które chciałyby wspomagać osoby starsze, samotne i schorowane. Przyszli wolontariusze muszą mieć ukończone 18 lat, lubić kontakt z innymi ludźmi i chcieć działać dla lokalnej społeczności. Wolontariat towarzyszący polega na wspólnym spędzaniu czasu, rozmowach i spacerach. Organizatorzy podkreślają, że chcą dać drugiej osobie poczucie, że jest dla kogoś ważna.

Aby dołączyć do stowarzyszenia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej: www.malibracia.org.pl/wolontariat/jak-zostac-wolontariuszem. Stowarzyszenie szuka również osób samotnych, chcących nawiązać relację z wolontariuszem. Więcej informacji można uzyskać za pośrednictwem adresu e-mail: swidnik@malibracia.org.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 692 365 300.

Last modified: 29 września 2021

Zmień język »