W Zaułku Poetów zabrzmiała opera (foto)

Autor: |

Miłośnikom muzyki dopisała dziś piękna, słoneczna pogoda. W Zaułku Poetów, mieszczącym się na skwerze między Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną a Przedszkolem nr 6, odbył się koncert pochodzącego ze Świdnika Grzegorza Pazika, czołowego barytonu młodej polskiej sceny operowej. Wydarzenie zainaugurowało cykl spotkań „Coolturalna Biblioteka”, realizowanych przez świdnicką książnicę.

– Przed kilkoma laty wpadliśmy na pomysł organizowania na skwerze imprez plenerowych. Zapraszaliśmy poetów, ale również dzieci i młodzież. Po zakończeniu jednego z poetyckich spotkań zapytałem naszego gościa o wrażenia. Odpowiedział wtedy, że do końca życia zapamięta jak czytał swoje wiersze i czuł, że nogi krzesła wchodzą mu w trawę. To zainspirowało nas, by zaadaptować tę przestrzeń. Nasi bibliotekarze zgłosili do Budżetu Obywatelskiego pomysł na stworzenie Zaułku Poetów. Projekt otrzymał od mieszkańców wiele głosów, za co serdecznie dziękujemy – opowiadał Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Dodał: – Cykl koncertów i spotkań pt. „Coolturalna Biblioteka” również realizujemy z Budżetu Obywatelskiego. Chcieliśmy pokazać świdniczanom artystów związanych z naszym miastem. Tych, którzy się tu urodzili, nadal tu mieszkają albo przyjeżdżają w odwiedziny do rodziny. Są znani w Polsce, jak i na świecie.

Po krótkim wstępie, przyszedł czas na koncert. Zgromadzeni w Zaułku Poetów świdniczanie usłyszeli utwory Moniuszki, Chopina, Niewiadomskiego, Karłowicza i Mozarta. Nie zabrakło też niespodzianki z okazji Dnia Matki – pieśni „Matko moja ja wiem”, polskiej wersji ukraińskiego utworu „Ridna Maty Moya” z repertuaru Bernarda Ładysza. Na scenie Grzegorzowi Pazikowi towarzyszyła Kamila Lendzion, solistka i dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie, a akompaniowała Karolina Hordyjewicz.

Inauguracja działalności Zaułku Poetów stała się też pretekstem do podwójnego świętowania. W ubiegłym roku Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna obchodziła 65. jubileusz. Swoje urodziny postanowiła uczciła dziś nie tylko dobrą muzyką, ale i tortem.

Muzyka, literatura i film

Dzisiejszy koncert to początek coolturalnych spotkań „pod chmurką”.

– Tego lata Zaułek Poetów będzie gościł także słynne trio jazzowe Andrzeja Jagodzińskiego, z legendą perkusji Czesławem Bartkowskim. Odbędą się również spotkania z autorami książek, muzykami i filmowcami: Wojciechem Chmielarzem, Ałbeną Grabowską, Jakubem Kotynią i Michałem Lewartowiczem, Grzegorzem Linkowskim, Michałem Rusinkiem oraz Tomaszem Samojlikiem – zdradza Joanna Makuszewska, koordynator projektu „Coolturalna Biblioteka”.

Na wydarzenia będą obowiązywały bezpłatne bilety, które będzie można odebrać w siedzibie biblioteki przy ul. Niepodległości 13. Z uwagi na obostrzenia, liczba miejsc jest ograniczona.

« z 2 »

Last modified: 26 maja 2021