W trosce o nasze kieszenie

Autor: |

Zakład Wodociągów i Kanalizacji P.K Pegimek rozpoczął testy systemu stacjonarnego odczytu wodomierzy na terenie miasta. Pierwsza antena stanęła na budynku Urzędu Miasta. Ma w zasięgu ok. 2 z 6 tysięcy zarejestrowanych wodomierzy.

– Na razie testujemy urządzenie, w które zaopatrzył nas dostawca wodomierzy. Dzięki częstym odczytom danych, będziemy w stanie dokładnie monitorować rozbiory wody, co pozwoli wykrywać ewentualne awarie i szybko powiadamiać właścicieli o ich wystąpieniu. Co ciekawe, obserwując rozbiory nocne, jesteśmy w stanie wykryć nawet cieknące spłuczki w toalecie. Uszkodzona spłuczka potrafi przepuścić bezproduktywnie do 30 litrów wody na godzinę, co oznacza, że na przykład nocą, w godzinach 22.00 – 6.00 zmarnujemy ćwierć metra sześciennego wody. Do tego dochodzi opłata za odprowadzenie ścieków. Awarie bywają różne. Na jednej z działek zdarzył się nawet przypadek pęknięcia zimą niezabezpieczonej rury wodnej. Próbowaliśmy skontaktować się z właścicielem, jednak zgłosił się dopiero po miesiącu. Skutek – rachunek na kwotę 24 tysięcy złotych. Wiadomo, że woda jest coraz cenniejszym dobrem, więc interes spółki nie jest w tym przypadku najważniejszy. Stały monitoring zużycia wody może przynieść znaczące oszczędności. W przyszłości po pełnym wdrożeniu systemu i integracji z naszym systemem bilingowym wyniki odczytów będą publikowane na naszym e-boku, więc klienci, którzy z niego korzystają będą mieli możliwość kontrolowania ich na bieżąco. Dzięki temu, że użytkownik ma dostęp do odczytów online, może regularnie kontrolować zużycie wody nawet z poziomu smartfonu. Monitorując zużycie wody na bieżąco, lokator szybko zauważy straty powstające w wyniku ewentualnych wycieków z instalacji wodociągowej. Zyska możliwość błyskawicznej reakcji i ograniczenia niepotrzebnych wydatków – mówi Justyna Mierzwa, prezes Pegimeku.

Testy określą ile anten zdoła pokryć odczytami teren całego miasta, ponieważ ukształtowanie terenu bądź umiejscowienie wodomierzy w pomieszczeniach utrudniających komunikację radiową może komplikować ich działanie.

Last modified: 13 maja 2024

Zmień język »
Skip to content