W stronę sieci światłowodowej

Autor: |

Miniony rok, kiedy niemal wszystkie codzienne sprawy przeniosły się do wirtualnej rzeczywistości pokazał, jak ważny jest dostęp do Internetu. Choć w Świdniku działa kilka firm oferujących szybkie łącza, na mapie miasta wciąż jeszcze znajdują się miejsca, gdzie stabilne połączenie z Internetem stanowi problem. Magistrat pracuje nad projektem mającym rozwiązać ten problem.

Brak światłowodu dotyka przede wszystkim mieszkańców domków jednorodzinnych. W Świdniku borykają się z nim, m.in. osoby zamieszkujące osiedla Adampol, Wschód, Żwirki i Wigury, Olimpijczyków, ul. Kusocińskiego, Klonową czy Gospodarczą. Zamiast stałej sieci, korzystają z Internetu radiowego oraz oferowanego przez sieci komórkowe. Nie jest on jednak tak szybki i stabilny, jak światłowodowy.

– Inwestowanie w zabudowę wielorodzinną jest atrakcyjnym kąskiem dla przedsiębiorców. Inaczej jest w przypadku osób mieszkających w domu jednorodzinnym. Tu nakłady zwrócą się po latach, dlatego firmy niechętnie się na nie decydują – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Dodaje: – Pracujemy jednak nad tym, by to się zmieniło. Chcemy stworzyć projekt zakładający budowę kanałów technologicznych. Dzięki temu firmy będą mogły decydować się na poprowadzenie w danym rejonie sieci światłowodowej. Na razie jesteśmy w fazie koncepcyjnej. Chcemy zorientować się w temacie, dowiedzieć jakie są koszty, znaleźć projektanta.

W 2019 roku ustawodawca nałożył na inwestorów obowiązek uwzględniania kanałów technologicznych przy realizacji przebudowy bądź budowy infrastruktury drogowej. Przykładem takiej realizacji jest, między innymi, ulica Nadleśna. Sprawy komplikują się jednak w przypadku dróg, które powstały dużo wcześniej.

– Koncepcja, nad którą teraz pracujemy, zakłada szukanie rozwiązań właśnie w przypadku starych ulic. Takie kanały można by wykonywać niezależnie, na przykład metodą bezwykopową lub podczas kolejnych remontów ulic. Wszystko musimy jednak dokładnie zaplanować. Kiedy projekt będzie gotowy, przedstawimy go radnym i wprowadzimy niezbędne zmiany w budżecie. W tym roku chcemy skupić się na opracowaniu dokumentacji. W międzyczasie budujemy kanały technologiczne przy nowo powstających drogach – dodaje M. Dmowski.

Last modified: 25 lutego 2021