W rytmie okaryny

Autor: |

fot. B. Leszczyńska

Świdniccy miłośnicy folkloru nie próżnują. Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” cały czas poznaje polską twórczość ludową. Niedawno grupa wzięła udział w muzycznych warsztatach, które zwieńczyło nagranie kolędy. Spotkania udało się zorganizować dzięki dotacji gminy Świdnik.

W zajęciach wzięło udział trzydzieści osób. Młodzi artyści zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza z nich uczyła się gry na akordeonie, druga na okarynach, natomiast trzecia – najmłodsza, szlifowała warsztat wokalny.

– To był dla nas intensywny czas. Dzieci uczyły się grać od podstaw, a to bardzo długi proces – mówi Beata Leszczyńska, kierownik muzyczny i wokalny ZTL „Leszczyniacy”.

Podczas zimowych spotkań dzieci i młodzież pracowały nad nową, lubelską piosenką oraz kolędą dziecięcą „Kaczka pstra”, która wciąż nie jest znana wśród szerszego grona odbiorców.

– To prosta melodia, ale bardzo przyjemna. Zależało nam, aby zaprezentować właśnie ją, ponieważ dotąd niewiele osób słyszało ten utwór. Kolęda bardzo dobrze nadaje się do gry

na okarynie. To instrument, który nie ma tak wielkich możliwości jak inne. Jego rozpiętość dźwięku jest ograniczona, w przeciwieństwie do akordeonu, na którym można zagrać każdą melodię – wyjaśnia B. Leszczyńska.

Praca nad „Kaczką pstrą” została utrwalona w formie nagrania. Zespół przygotował świąteczny teledysk, który zaprezentował na Facebookowym profilu w wigilijny wieczór.

Również po zakończeniu warsztatów ZTL „Leszczyniacy” nie robią przerwy na odpoczynek. Grupa przygotowuje się do występów, które, ma nadzieję, odbędą się w tym roku.

Pierwsza okazja do zaprezentowania się przed świdniczanami będzie już 31 stycznia, a więc podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Co roku gramy z Orkiestrą i trzymamy kciuki, by teraz także się to udało. Wszystko jednak zależy od aktualnej sytuacji związanej z pandemią – dodaje pani Beata.

„Leszczyniacy” ze wsparciem

Świdniczanie znaleźli się na liście 14 stowarzyszeń, które otrzymały dotację z Gminy Miejskiej Świdnik. Działające przy grupie Stowarzyszenie Przyjaciół i Wychowanków Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy” otrzymało 45 tys. zł na promocję lokalnych twórców. To drugie co do wielkości wsparcie przyznane przez miasto.

Last modified: 15 stycznia 2021