W obronie narodu

Autor: |

„Służba nas samych dla nas samych” – takie motto przyświecać ma SPON, czyli Strzeleckim Pododdziałom Obrony Narodowej. Pierwszy z nich ma powstać w naszym mieście.

Dziś w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja dotycząca powstania Strzeleckich Pododdziałów Obrony Narodowej. O idei SPONopowiadał Marcin Waszczuk – komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno – Wychowawczej.

– Jesteśmy w stanie stworzyć komponent obronny niewielkim wysiłkiem ludzkim, finansowym i sprzętowym. To, co dzieje się na Ukrainie, bezradność światowych polityków, pokazuje, że może dojść do momentu, kiedy zostaniemy pozostawieni na pastwę losu. W naszej historii znajdziemy momenty, kiedy udowadnialiśmy, że potrafimy być samowystarczalni. Stwórzmy więc armię w czasie pokoju. W przypadku jakiegokolwiek konfliktu, będziemy na niego przygotowani. Jeśli zaś do niego nie dojdzie, nie musimy armii żywić ani koszarować, lecz możemy wykorzystywać skutecznie na rzecz innego zagrożenia, np. w czasie klęsk żywiołowych – mówi M. Waszczuk.

W zamyśle powstać ma ponad 100 tysięczna armia obrony narodowej. Pośród zadań wymieniane jest jeszcze pilnowanie obywatelskie, kształtowanie postaw patriotycznych, przygotowanie do służb mundurowych. Podobne formacje, różnie nazwane, z powodzeniem działają w Wielkiej Brytanii (ok. 170 tys. żołnierzy zawodowych i dodatkowo tyle samo ochotników skupionych w Armii Terytorialnej), Szwajcarii, Austrii, Szwecji oraz Stanach Zjednoczonych. Ostatnio, jako Gwardia Narodowa, powstały na Ukrainie.

Świdnik ma być pierwszym polskim miastem, w którym powstanie SPON.

– Tutaj, w tych okolicach,  komuniści zamordowali ostatniego żołnierza wyklętego. Tu chcemy odtworzyć polską siłę obronną. Nie bez znaczenia jest również zaangażowanie burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona we wspieranie ruchu strzeleckiego, poświęcenie na rzecz wychowania i szkolenia młodzieży – dodaje Marcin Waszczuk.

Ogólnopolska konferencja na temat inicjatywy odbędzie się 24 października w Łodzi.

 

Last modified: 8 czerwca 2020