W młodych też jest siła

Autor: |

Udowodnił to Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, który w miniony weekend zajął I miejsce w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Brańsku.

Wydarzenie odbyło się w ramach międzynarodowego festiwalu folkloru. Uczestniczyły w nim zespoły z całego świata. Do miasta położonego w województwie podlaskim zawitali goście reprezentujący, między innymi Słowację, Łotwę, Gruzję, Portugalię, Kanadę i Tajwan. Uczestnicy obu przeglądów wzięli udział w porannej mszy świętej. Następnie „Leszczyniacy” zaprezentowali się na scenie tanecznego i wokalnego konkursu. Do rywalizacji przystąpiło sześć dziecięcych i młodzieżowych grup, z różnych regionów Polski.

Swoją pasją i talentem, świdniczanie, w wieku 8-16 lat, oczarowali jurorów, którzy zdecydowali przyznać im główną nagrodę. Radości z wygranej nie kryje Beata Leszczyńska, kierownik muzyczny i wokalny zespołu:

– W konkursach oceniany jest taniec, śpiew, ale także dobór strojów. A te, muszę przyznać, mamy naprawdę piękne. Już na etapie przygotowań dbamy o każdy szczegół. Do tego prezentujemy ciekawe i niekiedy trudne układy taneczne, opracowywane przez mojego męża Lecha Leszczyńskiego, kierownika artystycznego i choreografa ZTL „Leszczyniacy”. Także muzyka grana jest przez nas na żywo, nie z playbacku, co zdecydowanie wpływa na wyższą ocenę. W Brańsku zaprezentowaliśmy tańce orawskie. Dodatkowo, naszym tancerzom towarzyszyli muzycy ubrani w stroje krzczonowskie. Udało się wygrać, z czego jesteśmy naprawdę dumni. Dla nich to ogromne wyróżnienie. Dzięki takim nagrodom czują, że to co robią jest na wysokim poziomie, a ich praca idzie w dobrym kierunku.

Dla zespołu to nie jedyne wyróżnienie w ostatnim czasie. Niedawno jego kapela, wraz z grupą wokalną wróciła z III Festiwalu Tradycji Ludowych Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia w Stężycy, skąd przywiozła główną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Scena młodych”.

.  .  .

Dołącz do „Leszczyniaków”! Grupa, działająca od 34 lat, ogłasza nabór dzieci i młodzieży. Mile widziani są wszyscy, którzy chcą nauczyć się tańczyć poloneza, krakowiaka, mazura, kujawiaka czy oberka. Poszukiwane są także osoby grające na akordeonie, skrzypcach, klarnecie, trąbce, flecie i kontrabasie.

– Chętni zdobędą z nami nowe umiejętności, odkryją ukryte talenty i poznają wielu przyjaciół. To wspaniała przygoda, która nauczy współpracy i pomoże przełamać nieśmiałość – zachęca Beata Leszczyńska.

Próby odbywają się w nowej siedzibie zespołu, mieszczącej się przy ulicy Wyszyńskiego 14 (drugie piętro). Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 600 493 429, 602 677 835 lub osobiście w siedzibie zespołu.

Last modified: 14 maja 2020

Zmień język »