W jakich zawodach można dostać pracę w Lublinie?

Autor: |

Województwo lubelskie położone jest w środkowo-wschodniej części Polski. Jest to region postrzegany jako stosunkowo słabo rozwinięty przemysłowo, który jednak stanowią ważny ośrodek produkcji rolnej. Nic zatem dziwnego, że okres pandemii koronawirusa odcisnął spore piętno na lokalnym rynku pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że pojawiają się profesje deficytowe. Co to takiego i gdzie aktualnie szukać pracy w Lublinie.

Praca na etat w Lublinie

Zawody deficytowe to takie profesje, w których pojawia się więcej ofert pracy niż jest chętnych do jej podjęcia. W województwie lubelskim najbardziej poszukiwanymi zawodami są spawacze, księgowi, kierowcy autobusów. Skąd to wynika? Brak osób z odpowiednimi kwalifikacjami a niekiedy nieatrakcyjne warunki zatrudnienia spowodowały, że praca w niektórych zawodach jest dostępna niemal od ręki. Wiele z takich ofert znajdziesz w serwisie GoWork – w tym dużo w sekcji “Praca Lublin“. Dużym powodzeniem cieszy się także praca zdalna w zawodach związanych z programowaniem.

Aktualnie z relatywnie dużym problemem ze znalezieniem pracowników boryka się branża budowlana. Z uwagi na to, że w Lublinie znacząco spadła liczba nowych inwestycji, wzrosła konkurencyjność firm budowlanych. W województwie lubelskim pracownicy tzw. budowlanki zarabiają średnio od 2500 zł do 4500 zł brutto. Ta sama praca za granicą jest niekiedy warta nawet kilkukrotnie więcej. Właśnie dlatego, wiele przedsiębiorstw oferuje potencjalnym pracownikom bezpłatne szkolenia zawodowe lub kursy kwalifikacyjne. Zainteresowani takimi warunkami muszą się jednak zobowiązać, że przepracują w danej firmie określony czas od daty ukończenia kursu. 

Praca dodatkowa w Lublinie

Choć trudny czas pandemii to spore wyzwanie dla przedsiębiorców na lubelskim rynku pracy, w dalszym ciągu można znaleźć oferty pracy dla osób, które szukają dodatkowego zajęcia. Choć pracodawcy nie są już tak skłonni do tworzenia nowych wakatów pracy na etat, nie brakuje pracy dodatkowej. Warto się jednak nastawić na pewne zmiany. 

Szczególnie łatwo mogą znaleźć zatrudnienia osoby, które działają w branży e-commerce, a także jako magazynierzy oraz pracownicy sklepów. Co więcej na Lubelszczyźnie niezwykle znaczące miejsce zajmuje przemysł spożywczy, w tym między innymi przemysł cukrowniczy, owocowo-warzywny, młynarski, mleczarski, tytoniowy oraz piwowarski. Województwo lubelskie to także bardzo duże zaplecze pszczelarskie oraz zielarskie. Nic zatem dziwnego, że każdego roku, szczególnie w sezonie letnim i jesiennym, właściciele gospodarstw rolnych poszukują do pracy dodatkowej setki osób. 

/ REKLAMA /

Last modified: 29 grudnia 2020