W intencji poległych pilotów

Autor: |

28 grudnia 1944 roku, nad słowacką miejscowością Meretice zestrzelony został samolot Halifax, który wykonywał specjalny lot bojowy do Polski. W wyniku tego tragicznego wydarzenia zginęła cała załoga złożona wyłącznie z Polaków. Był wśród nich plut. Stanisław Lisik, absolwent kursu Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku, wuj Stanisława Skroka, pierwszego burmistrza Świdnika.

Wczoraj w kościele p.w. św. Józefa odprawiona została msza święta w intencji poległych pilotów, którą odprawił archidiecezjalny duszpasterz środowisk lotniczych ks. proboszcz Krzysztof Czerwiński. W czasie nabożeństwa ks. Czerwiński poświęcił urnę z ziemią z miejsca, w którym spadł trafiony samolot. Kolejnym etapem upamiętnienia bohatera związanego z naszym miastem będzie umieszczenie urny w sąsiedztwie poświęconej plut. Stanisławowi Lisikowi tablicy na cmentarzu komunalnym w Świdniku. Uroczystość odsłonięcia obelisku odbędzie się w przeddzień Święta Lotnictwa Polskiego, 27 sierpnia.

W uroczystej mszy św. wzięli udział członkowie świdnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z gen. bryg. Ryszardem Haciem.

Last modified: 17 czerwca 2021