W gronie najlepszych

Autor: |

Aya Mamandi, Natalia Przybysz, Alicja Portka, Marta Lorek, Zuzanna Apanasienko, Wiktoria Kirol, Magdalena Brus, Anna Skoczeń, Agnieszka Widzińska, Monika Lorek, Agnieszka Wilczopolska, Joanna Czerniak, Piotr Bogusz, dyrektor SP nr 7, wicedyrektor Hubert Wiktorowicz.
W ubiegłym tygodniu poznaliśmy nazwiska laureatów i finalistów wszystkich konkursów przedmiotowych, zorganizowanych przez Lubelskie Kuratorium Oświaty. Wśród najlepszych nie mogło oczywiście zabraknąć świdnickiej młodzieży.

Uczniowie klas IV-VIII sprawdzali swoją wiedzę z fizyki, chemii, biologii, geografii, historii i matematyki oraz języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i polskiego. Wszystkie etapy konkursów odbywały się w szkołach, w reżimie sanitarnym.

„Siódemka” z laureatami

W Świdniku palmę pierwszeństwa przejęła Szkoła Podstawowa nr 7, która może pochwalić się laureatami 6 konkursów. Są to: Aya Mamandi (angielski – op. Magdalena Brus, niemiecki – op. Anna Skoczeń ), Natalia Przybysz (chemia – op. Agnieszka Widzińska, polonistyczny – op. Monika Lorek), Alicja Portka (polonistyczny – op. Monika Lorek), Marta Lorek (polonistyczny – op. Agnieszka Wilczopolska). Dziewczęta zdobyły maksymalną liczbę punktów.

– Każdy konkurs wymagał dużego nakładu pracy – wyjaśnia siódmoklasistka Aya, która w ubiegłym roku była finalistką z angielskiego. – Niemiecki pisałam jednak pierwszy raz, więc na przygotowanie musiałam poświęcić jeszcze więcej czasu. Pomagała mi pani Anna Skoczeń. Rozwiązywałyśmy zadania z testów z poprzednich lat, nie tylko z naszego województwa. Bardzo się cieszę, że już za pierwszym razem udało mi się uzyskać tytuł laureata.

Natalia Przybysz, uczennica klasy 8, została również finalistką z języka hiszpańskiego: – Uczę się go dopiero drugi rok, więc fakt, że dotarłam do trzeciego etapu już jest dużym osiągnięciem. Z chemii i polskiego było bardzo dużo materiału do przerobienia, więc na przygotowania poświęciłam sporo czasu.

„Siódemkę” w etapie wojewódzkim reprezentowały jeszcze Zuzanna Apanasienko i Wiktoria Kirol, które zmierzyły się z językiem polskim (op. Joanna Czerniak).

– Trochę punktów zabrakło, by zdobyć tytuł laureata, ale i tak jestem bardzo zadowolona, bo pierwszy raz brałam udział w takim konkursie. Próbowałam jeszcze z fizyki i chemii, ale nie przeszłam do drugiego etapu – mówi Wiktoria, uczennica kl. 8.

Dumy z osiągnięć młodzieży nie ukrywa Piotr Bogusz, dyrektor SP nr 7: – To ogromny sukces, który jest wynikiem wieloletniej pracy uczniów i nauczycieli. Jesteśmy tym bardziej zadowoleni, bo przecież konkursy odbyły się w trudnych czasach. Nauczanie zdalne jednych demotywuje, a nasi uczniowie udowodnili, że mają chęć i potrzebę zdobywania wiedzy. Świętujemy 25-lecie istnienia placówki, więc to piękny prezent.

Finaliści „Piątki”

W Szkole Podstawowej nr 5 w etapie wojewódzkim konkursów wzięło udział troje uczniów. Są to: Dominika Stefaniszyn (hiszpański – op. Katarzyna Królik), Natalia Wieleba (hiszpański – op. Katarzyna Królik) i Jacek Tatara (geografia – op. Agnieszka Rakuzy-Wójcik). Uczęszczają do klasy ósmej. W konkursach kuratoryjnych wystartowali po raz pierwszy. Przygotowywali się samodzielnie oraz na dodatkowych zajęciach z nauczycielami.

Dominika Stefaniszyn, Jacek Tatara, Katarzyna Królik, Agnieszka Rakuzy-Wójcik, Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5

– Nie udało się zdobyć tytułu laureata, ale pogłębiłem swoją wiedzę, którą na pewno kiedyś jeszcze wykorzystam. Zamierzam złożyć dokumenty do Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie, do klasy biologiczno-chemicznej. Potem może medycyna – zdradza Jacek. Dominika uczy się hiszpańskiego od dwóch lat i bardzo jej się podoba ten język. Dalszą edukację planuje w Świdniku, być może w klasie językowej.

– Cieszymy się, że nasi uczniowie odnoszą sukcesy. Jesteśmy po to, by kształcić, edukować i pomagać im w osiąganiu jak najlepszych wyników w konkursach, olimpiadach i na egzaminach. Chcemy, by trafiali do wymarzonych szkół średnich i na studia, a potem wykonywali ciekawe zawody. Dziękuję młodzieży i nauczycielom za trud, jaki włożyli w przygotowanie do konkursów – mówi Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5.

Uczniowie podkreślają, że chociaż nie jest łatwo, warto brać udział w tego typu konkursach. Nie tylko umożliwiają poszerzenie wiedzy i rozwijanie zainteresowań, ale też dają wymierne efekty. Na przykład laureaci są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu i przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej. Finaliści mogą liczyć na dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym.

Last modified: 19 marca 2021