W głowie miał latanie

Autor: |

To było wyjątkowe i pełne wzruszeń spotkanie. Dziś, tuż przed południem w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy poświęconej Eugeniuszowi Kasprzakowi, lubelskiemu pilotowi oraz uczniowi Szkoły Pilotów L.O.P.P. w Świdniku.

Na ekspozycji zgromadzono fotografie z rodzinnych archiwów pilota, rysunki oraz zapiski pochodzące z jego pamiętnika, w którym wspominał nasze miasto i szkołę.

– Prezentujemy historię człowieka, który miał dwie pasje: latanie i miłość do Ojczyzny. Kiedy jego marzenia zaczęły się spełniać, miał niewiele więcej lat niż wy – mówił do młodzieży Andrzej Misiurski ze Strefy Historii.

– To rok pełen jubileuszów. Obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości i polskiego lotnictwa, setną rocznicę urodzin Tadeusza Góry i 80-lecie jego rekordowego przelotu z Bezmiechowej do Solecznik Małych. 80 lat temu odbył się też pierwszy kurs pilotażu w Szkole Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku. Wówczas była to najnowocześniejsza placówka w Polsce, otwarta w czerwcu 1939 roku, w obecności marszałka Śmigłego-Rydza. Udało się ustalić kilka nazwisk osób, które wzięły udział w pierwszym kursie. Szukając śladów natrafiliśmy na Jana Książczyka oraz Eugeniusza Kasprzaka. Nawiązaliśmy kontakt z jego bratem, który dba, by pamięć o tym pilocie nie zginęła. Pamiętajcie, że Świdnik prawa miejskie otrzymał w 1954 roku, ale jego historia sięga o wiele dalej. Pamiętajcie o 1939 roku, lotnisku i Szkole Pilotów L.O.P.P. To dzięki nim później w tym miejscu powstało miasto. Zachęcam was do poznawania jego historii, byście byli dumni z tego, gdzie żyjecie. Chwalcie się, że jesteście ze Świdnika, bo mieszkali tu wyjątkowi ludzie – dodał Piotr Jankowski, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM.

W spotkaniu wzięli udział także seniorzy lotnictwa ze Świdnika i Lublina, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Lider Forum. Gościem honorowym wydarzenia był Zbigniew Kasprzak, autor książki „Gienek. Pilot z Lublina”, w którym opisuje losy swojego brata, Eugeniusza. Zgromadzona w sali kameralnej młodzież miała okazję wysłuchać prelekcji pana Zbigniewa, który przybliżył przedwojenne i wojenne losy ucznia Szkoły L.O.P.P.

– Gienek zakochał się w lotnictwie. Z okien naszego domu widać było startujące samoloty. Najpierw chciał iść na kurs szybowcowy i spadochronowy, bo takie były wymogi. Mama wiedziała już, że może być wojna i tłumaczyła mu, żeby zrezygnował z tego, żeby wybrał sobie inny zawód. Rodzice nie chcieli podpisać mu zgody. Mama mówiła „Synku, czasy są niespokojne. Może być wojna. To niebezpieczny zawód”, ale nic do niego nie docierało. Powiedział „Mamo, ja wiem, że pilot nie umiera na łóżku.” Kiedyś, pod wpływem dobrej atmosfery, podszedł do ojca i ten podpisał mu zgodę na kurs. On był wtedy w gimnazjum i w czasie wakacji pojechał na kurs szybowcowy i spadochronowy. Ukończył go, wrócił do domu i wstąpił do nowo utworzonej Szkoły Pilotów w Świdniku. Był strasznie zadowolony. Nie wyobrażał sobie innego życia. Latał na RWD-8. Zawsze nad naszym domem – opowiadał o narodzinach pasji swojego brata pan Zbigniew.

Na zakończenie publiczność obejrzała serię filmów z lat 60 i 80, poświęconych tradycjom lotniczym naszego miasta i Polski. Między innymi, nagranie z mistrzostw w szybownictwie, które odbyły się w Jugosławii, śmigłowcowych mistrzostw świata w Piotrkowie Trybunalskim czy animowany film reklamowy śmigłowca Mi-2. Spotkanie było też okazją do poinformowania młodzieży, że Urząd Miasta zakupił dla biblioteki miejskiej, a także szkolnych oddziałów książkę Zbigniewa Kasprzaka, z której dowiedzą się jeszcze więcej o historii E. Kasprzaka.

Last modified: 20 maja 2020