Uwaga na oszustów

Autor: |

Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. W Świdniku pojawili się przestępcy podszywający się pod kontrolerów Spółdzielni Mieszkaniowej.

Grupa oszustów, pod pozorem kontroli zaległości czynszowych, stara się dostać do mieszkań świdniczan. Spółdzielnia podkreśla, że nie prowadzi żadnej akcji kontroli zadłużeń bezpośrednio w mieszkaniach swoich członków. Nie upoważniła również do tego swoich pracowników.

Warto pamiętać, że podobne wizyty powinny być poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Ważne jest, aby w takich sytuacjach nie reagować panicznie. Jeśli będą to oszuści domyślą się, że zostali zdemaskowani, wtedy też mogą być niebezpieczni.

Najlepiej zanim wpuścimy ich do mieszkania należy poprosić o dokument potwierdzający upoważnienie ich do takich działań, sprawdzając przy tym pieczątkę i dane instytucji upoważniającej, można zapukać do sąsiadów i zapytać czy coś na ten temat wiedzą, wtedy tez nie zostajemy z nimi sam na sam, zawsze można też poprosić te osoby by poczekały na klatce schodowej przed drzwiami do mieszkania i w tym czasie zatelefonować np. do spółdzielni czy do innych osób, które mogą posiadać na ten temat informacje, np. do sąsiadów lub też gdy osoby te będą czekać przed drzwiami, a wtedy pod pozorem skorzystania z toalety, zawiadomić o swoich podejrzeniach policję. Dlatego dobrze jest mieć pod ręka numery telefonów, tak by móc z nich szybko skorzystać. – Bardzo ważne jest, aby reagować od razu

– podkreśla mł. asp. Magdalena Szczepanowska, rzecznik świdnickiej komendy – Kiedy policja otrzyma zgłoszenie, skieruje funkcjonariuszy, aby wylegitymowali te osoby.

Last modified: 30 czerwca 2020