Urząd na cyfrowo

Autor: |

Po akty stanu cywilnego już nie trzeba osobiście stawiać się w urzędzie. Potrzebny dokument wystarczy zamówić przez Internet i w taki sam sposób wnieść opłatę. I choć w czasie epidemii świdnicki ratusz cały czas pracuje, to jego przedstawiciele zachęcają do korzystania z cyfrowych możliwości.

Od połowy marca zmienił się system pracy niemal wszystkich instytucji w kraju. Świdnicki ratusz pracuje cały czas, choć ograniczono przyjęcia interesantów. Mieszkańcy mają możliwość załatwienia wszystkich niezbędnych spraw urzędowych, ale po kontakcie telefonicznym z pracownikami ratusza. Dzięki temu od razu otrzymują informację, czy konkretną sprawę mogą załatwić przez Internet, czy muszą osobiście przyjść do urzędu.

Podobne zasady będą obowiązywały nadal.

– Wracamy do normalności, ale w nowym wydaniu. Nadal będziemy prosili mieszkańców o poprzedzenie wizyty w Urzędzie Miasta, kontaktem telefonicznym – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Takie rozwiązanie pozwoli nam ograniczyć ilość spraw załatwianych osobiście.

Cyfryzacja miejskich instytucji dotyczy także Urzędu Stanu Cywilnego.

– Wprowadziliśmy właśnie możliwość wnoszenia opłat za akty stanu cywilnego poprzez system płatności online Paybynet. Dzięki temu dokumenty można zamówić przez Internet i w taki sam sposób je opłacić – tłumaczy E. Jankowska.

System wdraża Krajowa Izba Rozliczeniowa we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Korzysta z niego już wiele Urzędów Stanu Cywilnego w całym kraju.

Last modified: 29 czerwca 2020