Uroki wiosny

Autor: |

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Słońce, budząca się do życia przyroda. Lepsze samopoczucie? Nie u wszystkich. Co i kiedy pyli? Jak radzić sobie z alergią?

Stężenie pyłków i kurzu największe jest w okresie wiosny oraz lata. W marcu nienajlepiej będą się czuć osoby uczulone na olchę, w kwietniu zaś na brzozę. W maju występuje silne natężenie pyłków dębu i grabu, średnie traw i kurzu. Zboża i trawy największą aktywność wykazują w miesiącach maj, czerwiec i lipiec.

Jeśli męczy Cię katar czy łazawienie oczu należy przede wszystkim wykonać testy alergiczne. Kiedy już poznamy dokładne powody naszego złego samopoczucia, łatwiej nam będzie unikać alergenów. Jeśli przyczyną są pyłki, warto zaopatrzyć się w kalendarz pylenia.

W celu zwiększenia odporności organizmu do codziennej diety należy wprowadzić produkty bogate w błonnik i witaminy. Mimo, że pyłki pochodzą właśnie z dworu, nie można przebywać ciągle w domu. Zwłaszcza w tym okresie szczególnie przestrzegajmy higieny, często wietrzmy mieszkanie i pościele.

Na opuchnięte oczy warto położyć chłodzące okłady. Bardzo dobrze sprawdzają się maski żelowe, które można zakupić w drogerii. Maskę można zastąpić np. ściereczką zwilżoną w zimnej wodzie.

W momencie gdy odczuwamy dolegliwości jedynie przez krótki czas w roku, możemy zastosować preparaty przeciwalergiczne dostępne w każdej aptece. Krople do nosa i do oczu przyniosą doraźną ulgę. A regularnie stosowane tabletki antyalergiczne w okresie nasilonego pylenia, ochronią nas przed nieprzyjemnymi skutkami.

Last modified: 2 lipca 2020