Uporządkują osiedlowe podwórka

Autor: |

„Czyste podwórko” to nowy miejski program, mający pomóc w utrzymaniu czystości w tych miejscach, gdzie brakuje wiat śmietnikowych. O częściowe dofinansowanie ich budowy będą mogły zwrócić się wspólnoty mieszkaniowe czy Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Pomysł na miejski program pojawił się w lipcu minionego roku. Wówczas na oficjalnym profilu Marcina Dmowskiego, zastępcy burmistrza na Facebooku, rozpoczęła się dyskusja, podczas której świdniczanie podzielili się swoją opinią. Nie brakowało głosów „za”, mówiących, że wiaty pozwolą uporządkować świdnickie podwórka, ale także „przeciw”, podkreślających, że nie jest to idealne rozwiązanie.

– Problemem jest nie tylko podrzucanie śmieci przez innych mieszkańców, ale też zostawianie worków w miejscach, do których mają dostęp zwierzęta. Myślę, że wiaty śmietnikowe pomogłyby uporządkować przestrzeń na osiedlach i ułatwiłyby utrzymanie czystości – argumentował wówczas Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Ostatecznie jednak projekt zyskał wsparcie miejskich radnych, którzy jednogłośnie wsparli go na ostatniej sesji. Na jego realizację zapisano 100 tys. zł w miejskim budżecie.

– Mamy już przygotowany regulamin oraz wzór wniosków. Chcielibyśmy wybudować jak najwięcej wiat – mówi M. Dmowski.

Projekt zakłada, że miasto sfinansuje 50 procent kosztów wybudowania altany śmietnikowej, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Termin naboru wniosków zostanie ogłoszony już wkrótce.

– Liczymy, że program pozwoli na uporządkowanie przestrzeni wokół kontenerów, które nie są ogrodzone wiatami. Przygotowując go wiedzieliśmy, że dla zarządców budynków wielorodzinnych największy problem z budową wiat stanowi ich sfinansowanie. Ciężko jest im zebrać całą potrzebną kwotę. Myślę jednak, że wsparcie ze strony miasta stanie się dla nich zachętą do realizacji takich inwestycji – tłumaczy zastępca burmistrza.

Przy okazji finalizacji programu „Czyste podwórko” pojawił się też pomysł instalacji wiat rowerowych na świdnickich osiedlach. Z propozycją wyszło Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów.

– To fajny pomysł, jednak jest już za późno na włączenie go do tego programu. Niemniej jednak zastanowimy się nad takim rozwiązaniem. Warto też rozważyć go przy okazji Budżetu Obywatelskiego – odpowiada Marcin Dmowski.

Last modified: 2 lutego 2022

Zmień język »