Ulica z uwagami

Autor: |

W ciągu tygodnia do ratusza wpłynęło kilkadziesiąt uwag od mieszkańców ul. Witosa. Wszystkie zostaną przekazane projektantowi. – Będziemy się starali jak najwięcej z nich uwzględnić w dokumentacji przebudowy ulicy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Wiosną urzędnicy ogłosili przetarg na aktualizację dokumentacji ul. Witosa. Droga czeka na remont od lat. Do tej pory jednak część mieszkańców nie zgadzała się na zaproponowany przez ratusz zakres prac. Kilka lat temu ich upór spowodował zatrzymanie inwestycji. Teraz przebudowa będzie wykonana w oparciu o specustawę. Pojedyncze sprzeciwy nie będą dla niej przeszkodą.

Dwa tygodnie temu projektant przedstawił wstępną koncepcję przebudowy. – Staraliśmy się w niej uwzględnić zgłoszone do nas wnioski. Zachowaliśmy drzewa i więcej zieleni, ale wciąż prosimy o zgłaszanie uwag i konsultowanie przedstawionej koncepcji. To jest właśnie czas na takie działania – zachęcał M. Dmowski.

Mieszkańcy wzięli sobie jego słowa do serca. Na wypowiedzenie się mieli czas do piątku. – Uwag jest dużo. Wśród nich, między innymi, postulowano odsunięcie wiaty śmietnikowej od budynku Witosa 1. Mieszkańcy zwracali się również o zaprojektowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych w taki sposób, żeby mieściły się jak najbliżej budynków, w których takie osoby mieszkają – mówi Marcin Dmowski.

Głosy mieszkańców zbierał także radny Marcin Magier. Na początku tygodnia, w formie interpelacji, przekazał je władzom miasta.
– Jest to spis uwag zgłoszonych bezpośrednio podczas szeregu spotkań na ul. Witosa, w których miałem przyjemność uczestniczyć lub wpływających do mnie drogą mailową, telefoniczną czy też smsową. Wszystkie zostały uzupełnione o dokumentację fotograficzną – tłumaczy radny.

Wśród zastrzeżeń mieszkańców można znaleźć zbyt małą liczbę przejść dla pieszych i chodników, brak informacji ile samochodów zmieści się w zatoczce umiejscowionej na początku ul. Witosa, czy prośbę o zmianę promienia skrętu przy wjeździe w boczną Witosa. Świdniczanie wnioskowali także o zwiększenie ilości miejsc parkingowych i wskazywali konkretne miejsca, w których można je zlokalizować. Dopytywali o przebudowę sieci kanalizacyjnej i energetycznej oraz rozszerzenie inwestycji aż do Przedszkola Integracyjnego nr 5. Nurtowało ich również dlaczego projekt zakłada
wykonanie nawierzchni z kostki betonowej, a nie z asfaltu. Chcieli wiedzieć, gdzie będą umieszczone kratki zbierające wodę deszczową. Wnioskowali też o wycinkę uschniętej jarzębiny i krzewu. Zwracali się także o budowę dodatkowych latarni.

– Wszystkie uwagi przekażemy projektantowi. Mamy nadzieję, że jak najwięcej z nich uda się uwzględnić – dodaje M. Dmowski. Dokumentacja przebudowy ul. Witosa ma być gotowa jesienią. Przedstawiciele ratusza liczą, że w tym samym czasie otrzymają pozwolenie na budowę. Wówczas nic już nie będzie stało na przeszkodzie do ogłoszenia przetargu i rozpoczęcia inwestycji. Urzędnicy przewidują, że wszystkie prace mogą kosztować około 1,8 mln zł.

Last modified: 4 sierpnia 2020