Ulga na dziecko – oszczędność, która ma duże znaczenie

Autor: |

Konieczność płacenia podatków to czynność, której nie unikniemy w naszym dorosłym życiu. Jeśli więc zarabiamy pieniądze, to przeważnie raz do roku musimy opłacić konkretny podatek dochodowy. Przystępując do tej czynności, należy dokładnie wiedzieć, na jakie ulgi oraz udogodnienia możemy liczyć. Odliczenia od podatków mogą nam pozwolić zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Jedną z ulg, z których mogą skorzystać podatnicy oraz podatniczki w Polsce, jest ulga prorodzinna na dziecko. Ulga taka obejmuje wszystkie dzieci w danej rodzinie, a przy uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły wyższej można ją odliczać do dwudziestego piątego roku życia naszej latorośli. Z pewnością warto więc z niej skorzystać jak najszybciej, by zyskać dodatkowe środki na koncie.

Ulga na dziecko – pomoc dla rodziców, opiekunów prawnych dziecka oraz rodzin zastępczych

Warto tutaj podkreślić, że ulga na dziecko może w wydatny sposób obniżyć nasz podatek dochodowy, który musimy odprowadzić do urzędu skarbowego. Ulga ta przysługuje także na drugie dziecko oraz każde kolejne dziecko, które znajduje się w rodzinie naturalnej albo np. w rodzinie zastępczej. Na pierwsze oraz drugie dziecko możemy odliczyć 1112,04 złotych, na trzecie dziecko kwota ta wyniesie już 2000,04 zł a w przypadku czwartego oraz kolejnych pociech – dwa tysiące siedemset złotych. Przysługuje ona zarówno dla rodziców naturalnych, jak i rodziców zastępczych pozostających w obowiązku rodzicielskim wobec dzieci, czy też obojga rodziców opiekunów prawnych. Zyski z tytułu ulgi prorodzinnej na każde dziecko mogą się więc okazać sporym zastrzykiem finansowym dla wielu gospodarstw domowych. Co ciekawe: jeśli nie możemy odliczyć ulgi na dziecko czy też ulgi na dzieci, np. ze względu na niskie dochody, to zostanie nam ona wypłacona na konto, o ile ujmiemy to w naszym zeznaniu rocznym. Pełne skorzystanie z ulgi prorodzinnej jest więc rozwiązaniem, o którym warto wiedzieć jak najwięcej – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Ulga na dzieci – by żyło się nam dostatniej

By skorzystać z takich rozwiązań jak ulgi i odliczenia podatkowe, warto zyskać wiedzę, która pomoże nam się orientować w gąszczu przepisów tego typu. Kompleksowe informacje na ten temat najłatwiej będzie nam znaleźć za pośrednictwem Internetu. Jeśli więc chcemy dokładnie wiedzieć, czym charakteryzuje się ulga prorodzinna oraz ulgi PIT innego typu, to koniecznie powinniśmy odwiedzić stronę sieciową: www.e-pity.pl. Znajdziemy tam wyczerpujące informacje podatkowe, które pozwolą nam ustalić, na jakie ulgi podatkowe możemy liczyć w danym roku, czy też np. znaleźć wykaz organizacji pożytku publicznego, którym możemy dobrowolnie przekazać 1,5% naszego podatku, jaki co roku odprowadzamy na rzecz państwa. Strona ta także umożliwi nam skorzystanie z całego zasobu formularzy podatkowych dostępnych online, dzięki którym będziemy mogli rozliczyć każdy podatek. Z pewnością warto więc zapamiętać ten adres i odwiedzić ją wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Każdorazowo sięgając po jakąkolwiek ulgę albo odpis podatkowy, trzeba posiadać odpowiednie dokumenty, które nas uprawniają do tego typu działań. W przypadku ulgi na dziecko, np. dla rodziny zastępczej, niezbędny może się okazać odpis aktu urodzenia dziecka albo zaświadczenie z uczelni wyższej, że dziecko nadal się uczy. Jeśli dzieci odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek, rentę socjalną czy też zarabiały, to może to mieć wpływ na możność skorzystania z ulgi. Znaczenie tutaj będzie także miała wysokość przychodów ewidencjonowanych obojga rodziców, itp. Warto więc dokładnie prześledzić obowiązujące w tym zakresie przepisy, by prawidłowo wykorzystać daną ulgę podatkową.

Pomoc finansowa po ustaleniu opiekuna prawnego dziecka oraz za pełnienie funkcji rodziny zastępczej – warto skorzystać z takich opcji

Ulga na dzieci będzie nam także przysługiwać po ustaleniu rodziny zastępczej oraz w innych sytuacjach, w których ulga przysługuje, nawet gdy nie jesteśmy naturalnymi rodzicami dzieci. Można ją z powodzeniem odliczyć od dochodów z pracy, czy też np. dochodów osiąganych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Z pewnością zasili ona w wydatny sposób nasz budżet, przy wychowywaniu dzieci małoletnich jak i nastolatków. Dokonując odliczenia ulgi w oparciu o formularze i wiedzę zamieszczone w wyżej wymienionej witrynie sieciowej, mamy pewność, że zredukujemy do minimum niebezpieczeństwo potencjalnej pomyłki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wówczas, np. na żądanie organów podatkowych, wejść w nasze oświadczenie umieszczone w chmurze i poprawić, to co trzeba. Na platformie E-pity.pl możemy bowiem z powodzeniem założyć własne konto, w którym będziemy mieli dostęp do naszych oświadczeń podatkowych o każdej porze dnia czy nocy. Platforma ta jest skonfigurowana tak, by można ją z powodzeniem obsługiwać z poziomu tabletu, komputera stacjonarnego, laptopa czy też smartfona. Rozliczając się wspólnie z małoletnim dzieckiem albo mając pod swoją opieką dziecko pełnoletnie, na pewno warto pomyśleć o podatku dochodowym, rozliczonym przy ich pomocy.

/ REKLAMA /

Last modified: 26 stycznia 2023

Zmień język »
Skip to content