Ul. Witosa czeka na decyzję

Autor: |

fot. archiwum
Dokumenty są już gotowe. Trafiły właśnie do powiatu. Po wydaniu pozwolenia na budowę, ratusz natychmiast przystąpi do ogłoszenia przetargu. Przebudowa ul. Witosa ma, według planów władz miasta, rozpocząć się w tym roku.

Jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji ostatnich lat ruszy za kilka miesięcy. Przygotowania do niej trwały przez cały miniony rok.

– Przed przystąpieniem do prac spotkaliśmy się z mieszkańcami i zebraliśmy ich uwagi. Zostały one przekazane wykonawcy, który odpowiadał za przygotowanie projektu – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Pamiętamy, jak wyglądało poprzednie „podejście” do remontu ulicy Witosa, dlatego tym razem postanowiliśmy skorzystać ze specustawy drogowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przedsięwzięcie będziemy mogli przeprowadzić mimo sprzeciwu niewielkiej grupy mieszkańców.

Władze miasta podjęły decyzję o gruntowanym remoncie ul. Witosa już kilka lat temu. Okazało się jednak, że z przygotowanym projektem nie zgadzają się świdniczanie. Poszło, między innymi, o umiejscowienie miejsc parkingowych zbyt blisko bloków. Część osób nie chciała pozwolić również na zmniejszenie pasów zieleni. I chociaż większość mieszkańców z ul. Witosa była „za” przeprowadzeniem inwestycji w zaproponowanej formie, to konieczna okazała się zgoda wszystkich ponieważ, żeby zrealizować przebudowę miasto musiałoby skorzystać z gruntów, które przynależą do spółdzielczych bloków.

Mimo spotkań i prób mediacji, kilkanaście osób nie wyraziło zgody i inwestycja została odłożona na półkę. Pod koniec 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie, które rozpoczęło proces przygotowań do przebudowy. Ratusz ogłosił przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej ulicy, podjął też decyzję o skorzystaniu ze specustawy drogowej. W wakacje mieszkańcy obejrzeli wstępną koncepcję inwestycji i złożyli do niej uwagi.

– Wszystkie przekazaliśmy projektantowi. Jeśli była taka możliwość, zostały uwzględnione – mówił M. Dmowski.

W tej chwili dokumentacja projektowa jest już gotowa. Do zadań jej wykonawcy należy również uzyskanie pozwolenia na przeprowadzenie przebudowy.

– Wniosek właśnie został złożony do powiatu. Zgodnie z przepisami starostwo ma czas do trzech miesięcy na jego rozpatrzenie – tłumaczy zastępca burmistrza. – Kiedy tylko otrzymamy pozwolenie, będziemy mogli ogłosić przetarg. W tegorocznym budżecie zostały zapisane środki na rozpoczęcie przebudowy.

Inwestycja obejmie około 300-metrowy odcinek ulicy. Jezdnia zostanie wykonana z asfaltu i obramowana krawężnikami. Chodnik i dojścia do posesji mają być wykonane z kostki brukowej betonowej na podbudowie z kruszywa. Wybrany w przetargu wykonawca zajmie się także profilowaniem terenów zielonych przyległych do ulicy oraz założeniem trawników na szerokości pasa drogowego.

Zgodnie z zapisami Wieloletniej Prognozy Finansowej, inwestycja potrwa do przyszłego roku. Będzie kosztować około 1,9 mln zł, choć ostateczną kwotę poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. W tegorocznym budżecie na jej wykonanie zostało zapisane ponad 900 tys. zł.

Last modified: 16 lutego 2021