Ul. Targowa się zmieni

Autor: |

Na tę inwestycję mieszkańcy czekali od dawna, zwłaszcza, że to jedna z bardziej ruchliwych ulic w mieście. Przebudowa ul. Targowej rozpocznie się w tym roku, zakończy w przyszłym. Ratusz właśnie ogłosił na nią przetarg.

Ulica Targowa jest zlokalizowana tuż przy torach kolejowych. Codziennie przemieszczają się nią pracownicy PZL i Parku Przemysłowego, pobliscy mieszkańcy czy świdniczanie chcący zrobić zakupy na targu. Od dawna stan ulicy pozostawiał wiele do życzenia. Jej problemem nie były tylko nierówności, ale również brak chodników, parkingów, a także stojąca na ulicy woda po bardziej obfitych opadach. Przedstawiciele ratusza nie udawali, że problemu nie widzą. Pozostawała jednak kwestia pieniędzy.

– Staramy się rozkładać nasze środki równomiernie. Inwestować w starszej i nowszych częściach miasta. Potrzeby są jednak duże i nie wszystkie oczekiwania mieszkańców możemy zrealizować od razu. W tym roku udało się nam znaleźć środki na rozpoczęcie tej inwestycji – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson.

Od chodnika do ulicy

Zmiany na ul. Targowej rozpoczęły się już wcześniej. Ratusz, w ramach unijnego projektu „Mobilny LOF”, rozpoczął budowę chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy. Ciąg dla cyklistów i pieszych miał połączyć planowany dworzec przesiadkowy przy ul. Kolejowej ze stacją PKP Świdnik – Wschód. Do projektu nie można było jednak wpisać wymiany nawierzchni ul. Targowej i budowy dodatkowej infrastruktury.

– Staraliśmy się jednak środki znaleźć, żeby kompleksowo wykonać przebudowę ulicy. Cieszę się, że je mamy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Zgodnie z miejskimi planami, prace rozpoczną się w tym roku, a zakończą w przyszłym. Łącznie remont ul. Targowej został oszacowany na około 1,6 mln zł. Przetarg został już ogłoszony. Zadaniem wykonawcy będzie remont całej długości ulicy od skrzyżowania z ul. Kosynierów, aż do łącznika z ul. Okulickiego. Odcinek ma ponad 825 metrów. Przy drodze zostaną również utwardzone parkingi znajdujące się na wysokości boisk sportowych. Kierowcy będą mogli zostawiać auta na placu o długości 117,5 metra i szerokości 5 metrów. Ulica zyska też odwodnienie.

A może dotacja?

Kilka tygodni temu wojewoda lubelski poinformował o „dogrywce” dotyczącej zeszłorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych.

– W związku z pojawieniem się oszczędności, nadwyżki w wysokości 11 mln zł, zostanie ogłoszony nabór uzupełniający jeszcze na rok 2020 – mówił Lech Sprawka.

Okazuje się, że z tej puli ma szansę skorzystać Świdnik. – Zgłosić możemy tylko inwestycje, które już trwają i zostaną ukończone najdalej w przyszłym roku – tłumaczy M. Dmowski.

– Mamy do wyboru albo ul. Poziomkową i Jagodową, albo ul. Targową. Po rozstrzygnięciu przetargów, zdecydujemy o dofinansowanie budowy, których ulic będziemy się starać.

Last modified: 18 sierpnia 2020