Drewniana z zielonym światłem

Autor: |

Władze miasta otrzymały pozwolenie na budowę ul. Drewnianej i rozpoczęły przygotowania do ogłoszenia przetargu. Potężna inwestycja ma stać się impulsem dla rozwoju tej części miasta i ułatwić mieszkańcom dojazd do głównych arterii.

Jeszcze kilka lat temu południowo-zachodnia część Świdnika wyglądała zupełnie inaczej. Odmieniła ją budowa nowego wjazdu do miasta, czyli al. Jana Pawła II. Coraz intensywniej zaczęły rozbudowywać się również osiedla położone w sąsiedztwie ul. Drewnianej. Ich mieszkańcy coraz częściej zwracali się do ratusza o utwardzenie lokalnych ulic. Szkielet drogowy tej okolicy stanowi ul. Rejkowizna, którą można dojechać do al. Lotników Polskich oraz łącząca się z nią ul. Drewniana, prowadząca do al. Jana Pawła II i dalej aż do drogi serwisowej biegnącej wzdłuż ekspresówki. Pierwsza z ulic już została wybudowana, druga jest jeszcze nieutwardzona, ale ten stan nie potrwa długo.

Jesienią minionego roku przedstawiciele ratusza złożyli do powiatu wniosek o wydanie pozwolenia na budowę ul. Drewnianej.

W marcu władze powiatu wydały zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. W skrócie chodzi o pozwolenia na budowę, ale uzyskiwane w oparciu o specustawę. Dokumenty są dwa, ponieważ dotyczą dwóch odcinków ul. Drewnianej. Pierwszy ciągnie się od ul. Rejkowizna do al. Jana Pawła II. Drugi rozpoczyna się od al. Jana Pawła II i kończy na drodze serwisowej. Inwestycja ma obejmować budowę ulic o nawierzchni z kostki brukowej, jednostronnych chodników, oświetlenia, zjazdów na posesje, kanalizacji deszczowej, teletechnicznej oraz przebudowę wodociągów i sieci energetycznej.

Zgodnie ze wstępną wyceną, budowa ul. Drewnianej będzie kosztować ponad 6 mln zł i taka suma na realizację przedsięwzięcia została zapisana w tegorocznym budżecie, choć ostateczna kwota będzie znana dopiero po przetargu. Przedstawiciele ratusza już rozpoczęli przygotowania do ogłoszenia postępowania.

– To duże i bardzo znaczące przedsięwzięcie. Nowa ulica jest istotna z wielu względów. Po pierwsze, zabezpiecza komunikacyjnie tę część miasta, umożliwiając dojazd mieszkańcom do al. Jana Pawła II. Będzie stanowiła także alternatywny objazd w sytuacji choćby wypadku czy kolizji drogowej na głównym wjeździe. Po drugie, ul. Drewniana ma duże znaczenie rozwojowe dla Świdnika. Jej powstanie na całej długości, umożliwi zlokalizowanie w tym rejonie kolejnych budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, da również dostęp do terenów inwestycyjnych – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Dodaje: – Czekamy jeszcze na uprawomocnienie się decyzji, ale urzędnicy już pracują nad przetargiem. Liczymy, że uda się go ogłosić w kwietniu.

Last modified: 23 marca 2021