Ul. Drewniana cała w planach

Autor: |

fot. Urząd Miasta

Przygotowania do inwestycji już się rozpoczęły. Pod koniec września wszczęto procedurę wydawania pozwolenia na budowę całej ulicy. Przedstawiciele ratusza planują wpisanie przedsięwzięcia do przyszłorocznego budżetu.

To będzie jedno z większych zadań w nadchodzącym roku. Ulica Drewniana przebiega przez osiedla domów jednorodzinnych, łączy się z jednej strony z ul. Rejkowizna, z drugiej dochodzi aż do drogi serwisowej wzdłuż „ekspresówki”. Mieszkańcy mogą nią się dostać również do al. Jana Pawła II. W tej chwili ul. Drewniana jest drogą nieutwardzoną. Świdniczanie wnioskowali już o jej budowę, ale, jak dotąd, na potężne przedsięwzięcie brakowało pieniędzy.

Natomiast zgodnie z miejskimi planami, w przyszłym roku inwestycja zostanie rozpoczęta.

– To duże przedsięwzięcie, ale również bardzo znaczące. Nowa droga jest potrzebna mieszkańcom, ale liczymy, że zachęci również przedsiębiorców do inwestowania w tamtej okolicy – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Przygotowania rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Do starostwa wpłynęła dokumentacja niezbędna do wydania pozwolenia na budowę. Pod koniec września władze powiatu opublikowały dwa obwieszczenia o wszczęciu postępowania na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację drogową. W skrócie chodzi o pozwolenia na budowę, ale uzyskiwane w oparciu o specustawę drogową. Dokumenty są dwa, ponieważ dotyczą dwóch odcinków ul. Drewnianej. Pierwszy ciągnie się od ul. Rejkowizna do al. Jana Pawła II. Drugi rozpoczyna się od al. Jana Pawła II i kończy na drodze serwisowej. Inwestycja ma obejmować budowę ulic o nawierzchni z kostki brukowej, chodników, oświetlenia, zjazdów na posesje, kanalizacji deszczowej, teletechnicznej oraz przebudowę wodociągów i sieci energetycznej.

Władze miasta chcą wpisać przedsięwzięcie do przyszłorocznego budżetu. Zgodnie ze wstępną wyceną, budowa ul. Drewnianej będzie kosztować blisko 3,5 mln zł. W dokumentach miejskich zadanie zostało zaplanowane na dwa lata. Ma się rozpocząć w przyszłym i zakończyć w 2022 roku.

Komu działki?

Już niebawem przy skrzyżowaniu ul. Drewnianej i al. Jana Pawła II mogą pojawić się kolejni inwestorzy. Ratusz szuka właśnie nowego właściciela dla 1,6 hektarowej działki. Można na niej zlokalizować, między innymi, działalność usługową lub handlową. Cena wywoławcza została ustalona na blisko 6 mln zł. Przedstawiciele ratusza liczą na zainteresowanie przedsiębiorców.

– Działki zostały połączone. Są położone w bardzo atrakcyjnym miejscu. W tym rejonie mogą powstać sklepy, również te o większych powierzchniach, czy choćby stacja benzynowa – tłumaczy M. Dmowski.

Zainteresowani działkami muszą do 16 listopada wpłacić wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej. Licytacja ustna odbędzie się cztery dni później.

Last modified: 6 października 2020