Uczniowie zdecydowali

Autor: |

Od września naukę w działających na terenie miasta szkołach ponadpodstawowych rozpoczną 344 osoby. Wśród nich znajdą się świdniczanie i mieszkańcy powiatu, ale także uczniowie, którzy przyjechali do Polski zza wschodniej granicy. Niesłabnącą popularnością wciąż cieszą się licea ogólnokształcące. Młodzi ludzie często decydowali się także na wybór technikum.

I Liceum Ogólnokształcące zakończyło rekrutację zyskując 83 nowych uczniów. Szkoła utworzy trzy klasy.

– Powstanie klasa matematyczna, w której będzie 27 osób. Będzie też klasa o profilu humanistyczno-biologicznym, w której część uczniów będzie miała rozszerzony język polski, a część biologię. W niej będzie 26 uczniów. I ostatnia klasa językowo-menadżerska, ciesząca się największym zainteresowaniem. Będzie w niej 30 licealistów – wylicza Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO i dodaje: – Generalnie jesteśmy zadowoleni. Liczba naszych uczniów się nie zmniejsza, dla nas to dobry prognostyk.

Z kolei II LO otwiera cztery oddziały. Od września będzie się w nich uczyć 97 licealistów.

– Dwa z nich są dość liczne, bo 30-osobowe. To klasy matematyczna i biologiczna. Uruchamiamy też klasę z rozszerzoną geografią, która będzie liczyła 20 osób oraz z rozszerzonym językiem polskim, tzw. humanistyczną, do której będzie chodziło 17 licealistów – mówi Mirosław Król, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Oficjalnie liceum zakończyło już nabór na nowy rok szkolny. Nie oznacza to jednak, że chętni nie mają szansy się zapisać.

– Zdarzają się przypadki, że jeszcze we wrześniu, a nawet w październiku, uczeń chce zmienić szkołę i rozpocząć naukę w innej. W takim przypadku decyzja podejmowana jest indywidualnie, jeśli oczywiście w danej klasie jest wolne miejsce – dodaje M. Król.

W PCEZ utworzono trzy klasy, po dwa zawody w każdej. Łącznie placówka przyjęła 78 uczniów.

– Uruchamiamy 26-osobową klasę, w której 11 uczniów będzie kształciło się w zakresie technik mechanik lotniczy, a 15 na zwykłego mechanika. Druga klasa będzie liczyła 30 uczniów. 15 z nich to przyszli technicy eksploatacji portów i terminali reszta to technicy grafiki i poligrafii cyfrowej. Ostatnia klasa o profilu technik informatyk, liczy 22 chętnych – wylicza Janusz Maruszak, wicedyrektor PCEZ.

Niestety, w tym roku nie uda się utworzyć klasy w ramach szkoły branżowej.

– Mieliśmy za mało chętnych i musieliśmy z niej zrezygnować. Mamy wszelkie możliwości, by szkolić „banżówkę”. Szkoda, bo dysponujemy rewelacyjnie wyposażonymi warsztatami. W tym roku skorzystają z nich technicy mechanicy – wyjaśnia J. Maruszak.

Część uczniów, którzy rozpoczną naukę w PCEZ to mieszkańcy powiatu świdnickiego. Nie brakuje także osób pochodzących z Ukrainy. Mimo że oficjalnie listy są już zamknięte, szkoła wciąż prowadzi nabór uzupełniający.

– Jeśli ktoś do nas przyjdzie, złoży dokumenty i spełni wszystkie warunki to nie ma problemu, możemy go zapisać. Są to jednak pojedyncze przypadki – dodaje wicedyrektor PCEZ.

Nabór zakończył się też w Zespole Szkół nr 1 im C. K. Norwida. Od września naukę w tej placówce rozpocznie 86 uczniów.

– W tym roku utworzyliśmy 4 klasy. Pierwsza o profilu technik logistyk będzie liczyła 24 osoby, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz hotelarzy – 30. Po 20 osób będzie uczęszczało do pierwszej klasy szkoły branżowej I stopnia oddział integracyjny, natomiast do liceum 12 osób, też oddział integracyjny. Mimo pandemii bardzo dużo się promowaliśmy. Mamy atrakcyjną ofertę, staże zagraniczne, unijne, które są naszym dodatkowym atutem. Wielu naszych uczniów decyduje się na łączenie nauki z pracą i dorabia, na przykład w weekendy – wyjaśnia Krzysztof Gałan, dyrektor ZS nr 1.

Last modified: 28 sierpnia 2020