Uczniowie z sukcesami

Autor: |

fot. Od lewej Andrzej Małek i Jakub Kania

I Liceum Ogólnokształcące może śmiało określać się mianem „szkoły olimpijczyków”. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o Katarzynie Kowalczyk, która dostała się do ostatniego etapu Olimpiady Filozoficznej (ZOBACZ: Indeks za wiedzę). Teraz swoją wiedzą popisali się kolejni uczniowie, którzy wzięli udział w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH. Do centralnego etapu z matematyki zakwalifikował się Andrzej Małek, zaś z geografii Jakub Kania i Daniel Sznajder.

Licealiści są laureatami wielu konkursów przedmiotowych oraz weteranami Olimpiady AGH. Otrzymują także stypendium Burmistrza Świdnika. Aby dotrzeć do ostatniego etapu zmagań, musieli uzyskać 70% na egzaminie okręgowym, w którym rywalizowali z 40 uczniami z innych miast.

Tegoroczny maturzysta, Andrzej Małek matematyką interesuje się od lat. W przyszłości chciałby studiować informatykę na Uniwersytecie Warszawskim albo Politechnice.

– Rok temu też wziąłem udział w olimpiadzie i zdobyłem indeks. Lubię matematykę. Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek sprawiała mi problemy. Jak ktoś zaczyna coś robić i widzi, że przynosi to dobre efekty, zaczyna się tym interesować – mówi trzecioklasista.

Wiedzę i umiejętności doskonali pod okiem wychowawcy Józefa Jaśkowskiego oraz nauczyciela matematyki, Adama Stachury.

– Widać, że to jego pasja. Już od początku był nią bardzo zainteresowany. W drugiej klasie opanował cały materiał przeznaczony dla szkoły średniej. Teraz natomiast zajmuje się dziedzinami matematyki, które wykraczają poza program. Przerabiamy materiał, z którym prawdopodobnie spotka się na studiach, bo wybiera się na kierunek, gdzie także będzie matematyka – tłumaczy J. Jaśkowski.

Kolejnym finalistą jest Jakub Kania. Uczeń drugiej klasy już w ubiegłym roku próbował swoich sił na olimpiadzie, jednak dopiero ten przyniósł mu sukces.

– Lubię geografię. Można się z niej dowiedzieć wielu rzeczy o otaczającym nas świecie. Rok temu również brałem udział w konkursie, ale nie udało mi się dojść do etapu centralnego. Teraz to się zmieniło i mam nadzieję, że uzyskam dobry wynik. Nie wiem jeszcze, czy będę chciał studiować geografię, ale gdybym wygrał indeks na AGH, na pewno wybrałbym ten kierunek – mówi K. Kania.

Jakub swoje zainteresowania rozwija pod kierunkiem nauczycieli geografii, Jolanty Siembidy i Adama Kuny. Pedagodzy przygotowują również jego rówieśnika Daniela Sznajdera, który już w pierwszej klasie został finalistą olimpiady. Swoją przyszłość planuje związać z AGH w Krakowie lub AGH w Warszawie.

– Obaj są bardzo zafiksowani na punkcie geografii. Widać w nich pasję, a także chęć poznania świata i tego, co nas otacza. Chłopaki są niesamowici. Swoją wiedzą wybiegają poza program, który realizujemy. Są pełni uporu i determinacji. Sądząc po tym, co prezentują na lekcjach, jak pracują w domu oraz z panią Siembidą, mają naprawdę duże szanse zwyciężyć i zyskać indeks – chwali wychowanków Adam Kuna.

Przed licealistami ostatni moment na powtórzenie materiału. 17 i 18 marca zmierzą się z innymi pasjonatami matematyki i geografii, którzy również przeszli do etapu centralnego. O tym, kto otrzyma diamentowy indeks AGH dowiemy się w kwietniu. Wtedy też uczelnia poda wyniki egzaminu.

Last modified: 2 czerwca 2020