Uczniowie wybiorą język

Autor: |

Nadchodzący rok szkolny to czas trudnych wyborów dla uczniów. W ramach tzw. II etapu edukacyjnego szóstoklasiści będą musieli podjąć decyzję dotyczącą nauki języka obcego. Jakie warianty dla klas dwujęzycznych przygotowały świdnickie podstawówki?

Podstawa programowa kształcenia w kwestii języka obcego w szkołach podstawowych obejmuje dwa etapy edukacyjne. Na pierwszym, obowiązkiem każdego ucznia jest doskonalenie jednego języka obcego nowożytnego, na drugim zaś przewidziano możliwość wyboru jednego z dwóch obowiązkowych języków w zwiększonej liczbie godzin. Taki wariant umożliwia podjęcie nauki w klasach dwujęzycznych. Ponadto szkoły zobowiązane są zapewnić uczniom kontynuację lekcji języka z pierwszego etapu.

Szkoła Podstawowa nr 5 przygotowała dwie konfiguracje w przypadku klas dwujęzycznych, z wiodącym angielskim lub hiszpańskim. Placówka dla uczniów ma również dodatkową ofertę.

– Jesteśmy gotowi, aby uruchomić dla chętnych zajęcia z języków rosyjskiego i niemieckiego – mówi Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5.

W „Trójce” zostanie utworzony oddział dwujęzyczny, w którym głównym językiem będzie niemiecki, a dodatkowym angielski. Placówka chwali się także nauczaniem dwujęzycznym już od pierwszej klasy oraz ofertą wyjazdów do krajów niemieckojęzycznych, tj. Niemiec, Austrii czy Szwajcarii.

– Nasza szkoła jest jedną z trzech w województwie lubelskim, które realizują program DSD1 przygotowujący uczniów do międzynarodowego egzaminu i zdobycia certyfikatu z języka niemieckiego. Od klasy pierwszej dzieci uczą się, oprócz angielskiego, drugiego języka obcego – niemieckiego. W klasie VII oddział staje się dwujęzyczny z wiodącym językiem niemieckim – wyjaśnia Marek Kwieciński, dyrektor SP nr 3.

W Szkole Podstawowej nr 7 wiodącym językiem będzie angielski. Jako dodatkowy uczniowie wybiorą spośród hiszpańskiego i niemieckiego.

Rekrutacja do klas dwujęzycznych potrwa do 12 marca. Kandydaci, w ramach naboru, będą musieli wykazać się również znajomością języka podczas tzw. sprawdzianu predyspozycji.

Last modified: 9 marca 2021