Uczniowie wrócą do szkół. Trwają testy nauczycieli

Autor: |

fot. archiwum portalu

Bezpłatne i dobrowolne testy na koronawirusa przysługują wszystkim nauczycielom klas I-III szkół podstawowych i specjalnych. Przebadać mogą się również pracownicy administracji. W świdnickich placówkach zainteresowanie testami jest bardzo zróżnicowane.

Wczoraj rząd podjął decyzję o powrocie do szkół najmłodszych dzieci ze szkół podstawowych, od 18 stycznia.

– Ważąc wszystkie za i przeciw, opierając się też na modelach prognostycznych, doszliśmy do wniosku, że krokiem najbardziej “nieśmiałym”, który możemy wykonać, a który nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III od 18 stycznia – poinformował na poniedziałkowej konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Uznaliśmy, że szkody wynikające z nieuczęszczania najmłodszych dzieci do szkół to koszt, który nie równoważyłby tego ryzyka.

W ramach przygotowań do zmiany trybu nauczania, nauczycielom, którzy mają wrócić do szkół, została zapewniona możliwość wykonania testu na koronawirusa.

– Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo, personel sekretariatu, pomocniczy, odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne placówki oświatowej, personel sprzątający, a także wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły – wymienią przedstawiciele departamentu informacji i promocji w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Badania ruszyły w poniedziałek i potrwają do 15 stycznia. Wcześniej kuratoria oświaty zebrały dane z placówek z szacunkową liczbą osób, które chciałby się przebadać.

– Zainteresowanie testami w naszych szkołach jest bardzo różne – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – W zależności od placówki, przebadać chce się od 25 proc. do nawet 60 proc. nauczycieli i 70 proc. pracowników administracji.

 Z danych ministerstwa wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych. Akcję wspomoże 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nauczyciele i pracownicy szkół otrzymają wyniki testów najpóźniej do 17 stycznia. Osoby, u których koronawirus zostanie potwierdzony, będą poddane obowiązkowej, 10-dniowej izolacji domowej. Nie będą musiały starać się o zwolnienie lekarskie. O sytuacji pracodawcę poinformuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nauczyciele znaleźli się również w grupie I, która będzie miała możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19 tuż po medykach. Zapisy na bezpłatne szczepienia rozpoczną się już od 15 stycznia.

Last modified: 12 stycznia 2021