Uczniowie wracają do szkół

Autor: |

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022 został już tylko jeden dzień. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wrócą do nauczania stacjonarnego.

– Szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów. Procedury, które stosowaliśmy w ubiegłym roku, a które miały zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i nauczycielom, takie jak: maseczki, dezynfekcja, dystans, obowiązują także teraz. Mamy nadzieję, że w tym roku zajęcia będą odbywać się stacjonarnie – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Podobnie, jak w roku ubiegłym, zajęcia będą odbywały się w rygorze sanitarnym. Główne zasady, które będą obowiązywać w placówkach oświatowych to: dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń. Dyrektor szkoły będzie miał prawo zawiesić zajęcia dla grupy uczniów lub całej placówki i przejść na zdalne nauczanie, jeśli uzyska zgodę organu prowadzącego oraz pozytywną opinię powiatowego inspektora sanitarnego.

Nowością jest rekomendacja szczepień uczniów w wieku 12-18 lat. Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci, które ukończyły 12 lat, na szczepienie przeciw Covid-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach powszechnych. Od września uczniowie mogliby korzystać również z punktów mobilnych utworzonych na terenie szkół.

Zgodnie z harmonogramem, pierwszy tydzień września przeznaczony będzie na spotkania z rodzicami i rozmowę. W drugim tygodniu miesiąca rozpoczną się przygotowania do szczepień. Placówki oświatowe będą zbierały zgody od rodziców i opiekunów dzieci. Szczepienia rozpoczną się 13 września i potrwają do 19 września.

Świdnickie placówki w gotowości

Na powrót uczniów czekają już świdnickie szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe. Jak mówią ich dyrektorzy, w przededniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego wszystko jest już zapięte na ostatni guzik.

– Jesteśmy przygotowani na powrót młodzieży. Mamy już doświadczenie w prowadzeniu zajęć stacjonarnych w czasie pandemii. Liczymy na to, że będziemy mogli w ten sposób uczyć jak najdłużej. To szczególnie ważne w przypadku uczniów przystępujących w tym roku szkolnym do egzaminów. Chcemy realizować dla nich zajęcia wspomagające, a w trybie zdalnym byłoby to znacznie utrudnione – tłumaczy Mirosław Król, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku. Dodaje: – Jeśli chodzi o przepisy, niewiele się zmieniły. Podobnie, jak w ubiegłym roku, obowiązuje nas dezynfekcja, dystans i maseczki. Będziemy starali się, by, w miarę możliwości, każda klasa miała przypisaną salę i nie musiała jej zmieniać. Nowością dla nas będą oczywiście szczepienia uczniów.

Podobnie, jak inne szkoły, także ZSO nr 1 chce najpierw spotkać się z rodzicami swoich wychowanków, poznać ich zdanie i dopiero na tej podstawie utworzyć mobilny punkt szczepień.

– Do 5 września planujemy spotkania wychowawców z rodzicami, podczas których będziemy rozmawiać o tym, czy chcą zaszczepić swoje dzieci. Jeśli ta propozycja spotka się z zainteresowaniem, zorganizujemy w naszej placówce punkt szczepień – wyjaśnia M. Król. Dodaje: – W czasie wakacji otrzymywaliśmy pytania w tej sprawie. Trudno nam jednak określić, jak duże jest zainteresowanie szczepieniami w naszej szkole.

Last modified: 31 sierpnia 2021

Zmień język »