Ucz się w Centrum Języków Obcych Camden Town!

Autor: |

fot. z archiwum rozmówczyń
Szybkie tempo życia, wymagania w szkołach państwowych i na rynku pracy oraz możliwość podróżowania wymusza na nas znajomość języków obcych. Ostatnie dwa lata pandemii wirusa Sars Cov-2 sprawiły, że spora liczba osób zdecydowała się zmienić zawód lub przejść na system pracy zdalnej. Wiązało się to często z podwyższeniem swoich kompetencji zawodowych i nadrobieniem brakującego materiału wśród uczniów. Przestrzeń do działania w tym zakresie znalazły Katarzyna Woźniak i Anna Stańczak, które zdecydowały się zaszczepić swoją pasję wśród świdniczan. Dziewięć lat temu zaczęły prowadzić kursy językowe pod szyldem Centrum Języków Obcych „Camden Town”.

Uczymy na własnych zasadach

Historia „Camden Town” zaczyna się w 2012 roku, kiedy Katarzyna i Anna założyły szkołę. Za cel postawiły sobie stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy nie tylko uczyliby się pisać i czytać w języku obcym, ale przede wszystkim nabyliby umiejętność komunikowania się.

– Zależało nam na tym, żeby szkoła funkcjonowała na naszych zasadach, rozwijała kursantów i jak najlepiej przekazywała im wiedzę w przyjaznej atmosferze – zaczyna opowiadać Anna Stańczak. – Postawiłyśmy na mówienie, indywidualne podejście do uczniów oraz pomoc w rozwiązywaniu trudności językowych.

– Widzimy, że z roku na rok dzieci coraz mniej uczą się poprawnej wymowy na lekcjach w szkołach państwowych. Nacisk kładziony jest głównie na gramatykę i pisanie. Nieraz spotkałyśmy już kursantów, którzy mówią, że po 5 latach nauki w szkole państwowej po prostu nie potrafią rozmawiać po angielsku czy niemiecku. Nie są w stanie poradzić sobie na wyjazdach zagranicznych. Postawiłyśmy więc sobie za cel nauczenie ich swobodnego mówienia i przełamanie lęku, który gdzieś w nich tkwi na zasadzie blokady – dodaje Katarzyna Woźniak.

Kursanci „Camden Town” oprócz mówienia uczą się słuchać oraz czytać i pisać. Wszystko jednak w innej postaci niż proponują to tradycyjne szkoły. Pierwszym krokiem jest poznanie nowego słownictwa lub struktury gramatycznej i aktywne ich stosowanie w kontekście nawiązującym do realnych sytuacji. Drugim, ćwiczenia komunikacyjne obejmujące nowo poznane słownictwo i gramatykę, ale na bazie materiałów kładących nacisk na komunikację, czyli z ograniczeniem ćwiczeń pisanych, co różni Camden Town od innych szkół. Grupy uczą się przy użyciu tablic multimedialnych, podręczników i materiałów własnych.

Jesteśmy dla każdego

Jak podkreślają nasze rozmówczynie, do Camden Town może zapisać się każdy. Odpowiednie dla siebie kursy znajdą tu zarówno przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, młodzież, jak i dorośli. Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach, dzięki czemu kursanci szybciej przełamują nieśmiałość i otwierają się na rozmowę. Pod uwagę brana jest znajomość języka, ale też charakter ucznia, jego wiek i cel nauki jaki chcą osiągnąć- dlatego tak ważnym elementem rekrutacji w CJO Camden Town jest test poziomujący.

– Możemy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami egzaminów maturalnych. Na poziomie podstawowym, wszyscy nasi uczniowie uzyskali wyniki 90-100%, a na poziomie rozszerzonym, między 80% a 96%. Podobnie poszło im na testach ósmoklasisty- wielu z nich uzyskało wynik 100%. Ponadto, udało nam się przygotować do matury osoby, które do egzaminu z języka obcego podchodziły kilkukrotnie lub zgłaszały się do nas z olbrzymimi zaległościami, które udało nam się nadrobić i finalnie ci kursanci uzyskali pozytywny wynik. Z nich jesteśmy szczególnie dumne – mówi Katarzyna Woźniak.

Dorośli też mają swoje sukcesy. Dla nich prowadzone są kursy ogólnojęzykowe oraz biznesowe, podczas których nacisk kładziony jest na słownictwo branżowe oraz umiejętność pisania korespondencji handlowych. Z reguły są to osoby, które na co dzień współpracują z zagranicznymi firmami.

– Naszymi klientami są managerowie dużych firm, prawnicy, pracownicy branży finansowej, HR, nauczyciele, informatycy, hotelarze, inżynierowie ale też pracownicy sklepów- wymienia K. Woźniak.

Szkoła jako pierwsza na rodzimym rynku wprowadziła również kursy języka polskiego dla obcokrajowców- w trybie online lub przebywających na pobytach czasowych w naszym mieście.

Nowości

W tym roku szkolnym mamy przyjemność uczyć naszych Klientów w wyremontowanym, przestronnym, dwupoziomowym lokalu przy ulicy Racławickiej 18. Jedno piętro w naszej nowej lokalizacji przeznaczyliśmy na Camden Town Klub dla Dzieci- czyli świetlicę “na godziny” dla dzieci z klas 1-5 SP. Nasza kadra to psycholog oraz pedagodzy którzy chętnie zorganizują animacje dla dzieci jak i pomogą w odrabianiu lekcji. Dla dzieci jest to bardzo inspirujące. Poprzez zabawy plastyczne dużo zapamiętują, uczą się słówek a i mają czas na kontakt z innymi dziećmi, zwłaszcza po tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii.

Od tego roku ruszą też zajęcia dla uczniów mających problemy z opanowaniem ortografii.

Mamy doskonałych lektorów i profesjonalną kadrę pedagogiczną

Za sukcesem „Camden Town” stoją także pełni pasji do nauczania i świetnych pomysłów lektorzy języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego. Właścicielki Katarzyna Woźniak i Anna Stańczak zgodnie przyznają, że współpracują z pedagogami o bogatym doświadczeniu zawodowym i wspierającym podejściu do uczniów. Wśród nich znajdują się: Aleksandra Krawczyk, Kewin Pietruczyk, Karolina Jurak, Franciszek Ścirka, Katarzyna Dejnek-Kobylas, Weronika Dragan i Justyna Tyszczuk.

– Dzieci opowiadają nam o swoich przygodach. Traktują jak przyjaciół, co jest dla nas wszystkich ogromnym komplementem. Cieszy nas też, kiedy pod koniec lekcji słyszymy: „- To już? Koniec? Dlaczego?” Nie zauważają upływającego czasu, bo świetnie bawią się podczas nauki – dodaje Aleksandra Krawczyk.

Nauczyciele inspiracji szukają wszędzie. Świetnym punktem wyjścia do rozpoczęcia konwersacji jest dla nich nie tylko ciekawa książka, ale też film, muzyka czy prywatne zainteresowania. Jazda na rolkach w trakcie warsztatów z języka angielskiego? Dlaczego nie! Stosujemy gry, zdrową rywalizację, zadania interaktywne oraz metodę Marii Montessori- mówią jednogłośnie lektorzy CJO Camden Town.

– Nasze lekcje pozwalają uczniom nie tylko dobrze poznać język, ale też rozwinąć horyzonty. Korzystamy z podręczników, w których znajdują się zagadnienia z przyrody, geografii, historii. Mamy ciekawe lekcje o starożytnym Egipcie, ssakach czy nawet budowie układu krwionośnego człowieka. Dzieci uczą się tego w interesującym ich języku, a później wykorzystują zdobytą wiedzę w szkołach państwowych – dodaje A. Stańczak.

To nasz wspólny sukces

W ciągu 9 lat Katarzynie Woźniak i Annie Stańczak udało się zbudować szkołę o wysokiej renomie, której zaufało ponad 200 osób. Dziś „Camden Town” to dwie placówki w Świdniku. Nasze punkty w Świdniku to odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców. Cieszymy się, że jest nas tak dużo i mamy nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze więcej. W tej pracy czujemy się jak ryby w wodzie. Robimy to, co kochamy – przyznają obie właścicielki.

Zapraszamy do Centrum Języków Obcych „Camden Town”

www.camden-town.pl

Przyjdź do nas: ul. Racławicka 18, Świdnik

/ ARTYKUŁ SPONSOROWANY /

Last modified: 11 września 2021