Ubezpieczenie od utraty pracy

Autor: |

/ REKLAMA /

Ubezpieczenie od utraty pracy – kiedy może się przydać?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego na zakup mieszkania czy samochodu zazwyczaj na wiele lat związuje kredytobiorcę zobowiązaniem spłaty rat z instytucją finansową. Niestety w tak długim okresie nie może on przewidzieć ewentualnej zmiany sytuacji finansowej, np. w wyniku utraty pracy. Starając się o kredyt, można zabezpieczyć się na taką okoliczność, wykupując ubezpieczenie od utraty pracy.

Czym jest ubezpieczenie od utraty pracy?

Ochrona przed skutkami rozwiązania stosunku pracy czy zamknięcia i wyrejestrowania własnej firmy pozwala na spokojne przetrwanie okresu poszukiwania nowej formy zatrudnienia. W sytuacji, kiedy domowy budżet obciążają kredyty, jest to rozwiązanie pozwalające uniknąć długów, a w dalszej konsekwencji – windykacji czy nawet egzekucji komorniczej.

Ubezpieczenie od utraty pracy najczęściej proponują banki, w których zaciąga się pożyczki czy bierze kredyty. Stanowią one też uzupełnienie oferty polisy na życie. Rozszerzają zakres ochrony ubezpieczonego również na sytuacje takie jak:

  • niezdolność do pracy na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku,
  • dłuższy pobyt w szpitalu,
  • utrata pracy i uzyskanie statusu osoby bezrobotnej.

Każda z tych sytuacji sprawia, że dochody kredytobiorcy maleją i często są niewystarczające do pokrycia rat. Dzięki ubezpieczeniu właściciel polisy otrzymuje gwarantowane świadczenie pieniężne. Zazwyczaj jest ono wypłacane w wysokości planowej raty spłacanego kredytu. Przykładowe zasady obliczania składek i wysokości świadczeń znajdziesz w artykule na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-od-utraty-pracy-kiedy-moze-sie-przydac/135.html. Czas, przez jaki ubezpieczony otrzymuje świadczenie, jest różny – od okresu trwania zobowiązania kredytowego, przez określoną liczbę miesięcy lub do czasu znalezienia nowego zatrudnienia czy odzyskania zdolności do pracy.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie od utraty pracy?

Sytuacji, w których takie ubezpieczenie zapewni spokój i stabilizację finansową jest wiele. Opłaca się ono szczególnie, gdy rynek pracy jest chwiejny, a poziom bezrobocia rośnie. Na korzyści z jego wykupienia mogą też wskazywać ogólne warunki społeczne, gospodarcze czy polityczne, w których wiele osób jest zmuszonych do zamykania firm i zwalniania zatrudnionych w nich osób. Dobrym przykładem jest pandemia koronawirusa, która pozbawiła pracy tysiące osób o różnym statusie materialnym.

Ubezpieczenie od utraty pracy to również rozwiązanie profilaktyczne w sytuacji, gdy zobowiązanie kredytowe jest podejmowane na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Tak długi okres zawsze wiąże się z ryzykiem zwolnienia z pracy na skutek reorganizacji, bankructwa czy chociażby przebranżowienia się firmy i braku odpowiednich kwalifikacji pracownika.

Last modified: 29 czerwca 2020