Tworzywa sztuczne w budownictwie

Autor: |

Interesujesz się tematem tworzyw sztucznych? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat wpływu technologii tworzyw sztucznych na budownictwo w Polsce i na świecie.

O tworzywach sztucznych wiele mówi się w kontekście ochrony środowiska. I faktycznie z uwagi na problem ich biologicznym rozkładem materiały syntetyczne są obciążeniem dla przyrody. Z drugiej jednak strony należy przy tym pamiętać, jak wiele zawdzięczamy tym wyjątkowym substancjom. Ich odkrycie oraz stopniowe wdrażanie w różnych obszarach zrewolucjonizowało światowy przemysł, by w konsekwencji zmienić na lepsze życie miliardów ludzi. Czy to nie przesadzony wniosek? Absolutnie nie. Warto pomyśleć w jak wielu produktach wykorzystuje się najrozmaitsze tworzywa sztuczne, można rozejrzeć się wokół – tworzywa sztuczne są niemal wszędzie: w urządzeniu, z którego właśnie korzystasz, w twoich ubraniach, biżuterii, okularach, meblach, domu… wszędzie. Jedną z dziedzin, w których tworzywa sztuczne odgrywają niebagatelną rolę jest budownictwo.

Zastosowanie materiałów syntetycznych w przemyśle budowlanym

Budownictwo jest sektorem mającym kluczowy wpływ na światową gospodarkę. Rozwój budownictwa determinuje inne gałęzie przemysłu takie jak metalurgia, meblarstwo, produkcja maszyn oraz chemia. Natomiast na obecny kształt budownictwa jako takiego ogromny wpływ ma rozwój technologii tworzyw sztucznych. A czym tak właściwie są te tworzywa sztuczne? Jak sama nazwa wskazuje są to substancje, które nie występują w naturalnym środowisku. Są to materiały uzyskane w laboratoriach. Charakteryzują się one odmiennymi właściwościami od materiałów naturalnych, cechy te mają dla rozwoju technologicznego kluczowe znaczenie. Jako przykład może posłużyć takie tworzywo jak poliwęglan. Jest to materiał z pozoru bardzo przypominający szkło ponieważ jest przezroczysty, charakteryzuje się jednak innymi właściwościami. Poliwęglan w przeciwieństwie do szkła jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne przy jednoczesnej bardzo niewielkiej wadze. Połączenie tych dwóch cech sprawia, że poliwęglan może być stosowany wszędzie tam w budownictwie, gdzie nie można zastosować szkła – czyli na przykład przy budowie wielkopowierzchniowych zadaszeń o bardzo lekkiej konstrukcji. Materiał ten jest z powodzeniem stosowany także w produkcji zadaszeń w domach jednorodzinnych oraz efektownych przeszkleń w przestrzeniach firmowych. Więcej informacji na temat tworzyw sztucznych można znaleźć na stronie firmy Techplast.

Gdzie w budownictwie są stosowane materiały syntetyczne:

•instalacje elektryczne (polichlorek winylu, polietylen),

•instalacje grzewcze, hydrauliczne (polietylen, polipropylen, polichlorek winylu),

•systemy zadaszeń (poliwęglan, plexi, politereftalan etylu, pvc),

•izolacje (poliizobutylen, polietylen, pvc).

Temat tworzyw sztucznych trudno jest wyczerpać, ponieważ samych ich rodzajów jest mnóstwo. Pewne jest, że gdyby nie materiały syntetyczne, cywilizacje nie osiągnęłyby dzisiejszego poziomu rozwoju.

/ ARTYKUŁ SPONSOROWANY /

Last modified: 24 września 2021