Trudny wybór

Autor: |

Trwa weryfikacja wniosków świdniczan, złożonych w ramach budżetu obywatelskiego. Do wydania jest milion złotych, ale też pomysłów na jego spożytkowanie nie brakuje. Wpłynęły 52 wnioski. Dotyczą, między innymi, remontów i budowy dróg, miejsc parkingowych, rewitalizacji różnych zakątków miasta. Są też propozycje zorganizowania warsztatów dla ojców, stworzenia placu zabaw i toalet dla psów czy budowa boiska do plażowej siatkówki.

– Budżet obywatelski ma wymiar praktyczny, ale również edukacyjny – mówi  Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Z jednej strony ujawnia potrzeby mieszkańców, nie zawsze uwzględniane podczas konstruowania „normalnego” budżetu. Niektóre z nich ustawia na czele kolejki oczekujących, a, być może, przy zwykłym trybie załatwiania sprawy, zostałyby sfinalizowane dopiero za kilka lat. Jednocześnie uczy świdniczan czym jest budżet, jaka jest procedura jego powstawania. Przekonuje, że przy ustalaniu listy przedsięwzięć musimy wziąć pod uwagę możliwości finansowe gminy. Każe zawierać kompromisy, uczy współdziałania.

Reakcją mieszkańców na możliwość współuczestniczenia w powstawaniu gminnego budżetu jest mile zaskoczony Artur Soboń, sekretarz miasta:

– Cieszę się, że pomysł budżetu obywatelskiego przyjął się wśród świdniczan. Zgłoszone inicjatywy są bardzo różnorodne. Dotyczą wszelkich sfer życia naszej społeczności, od inwestycji drogowych po działania kulturalne czy też prozdrowotne. Do 17 września skończymy ich analizę. O jej wynikach poinformujemy świdniczan. Następnym krokiem będzie promocja pozytywnie zaopiniowanych zadań tak, by wszyscy je poznali i mogli zdecydować jakie poprzeć. Głosowanie potrwa od 28 września do 12 października. Można będzie tego dokonać przez Internet lub osobiście w Urzędzie Miasta i Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Jak przyznają pracownicy UM, pierwsza edycja budżetu obywatelskiego zaskoczyła tak dużą ilością wniosków. Opiewają one na ponad 4 mln zł. Przygotowali je seniorzy, proponując, na przykład, ustawienie ławeczek w mieście czy rewitalizację skwerów, ale również młodzi ludzie, prosząc o oświetlenie skate parku, budowę ścianki wspinaczkowej lub boiska. Koszt jednego zadania nie powinien przekroczyć 150 tys. zł.

Zdarzyły się takie przypadki, że dwa projekty, złożone przez różne grupy ludzi, dotyczyły tego samego zadania. Stało się tak w przypadku rewitalizacji skweru w pobliżu szpitala, o który ubiegają się mieszkańcy bloków z ulic Niepodległości, Reja i Norwida. Za zgodą obu wnioskodawców, powstanie jeden projekt, który mogą wspólnie promować. Niektóre wnioski zaopiniowano negatywnie.

– Główną przyczyną odrzucenia były zwykle sprawy własnościowe działek – wyjaśnia Bartłomiej Pejo, wiceprzewodniczący zespołu do spraw budżetu obywatelskiego. – Gmina może inwestować jedynie na terenach do niej należących. Natomiast pewne propozycje mieszkańców dotyczyły części miasta lub obiektów, których właścicielami są powiat, PKP lub Spółdzielnia Mieszkaniowa. Podam jeden z przykładów. Świdniczanie wnioskowali o zamontowanie windy dla niepełnosprawnych w spółdzielczym bloku. Niestety, z wymienionych wcześniej względów formalno-prawnych nie możemy tego zrobić. Podobnie było z poszerzeniem parkingu przy ul. Racławickiej, który po części należy do powiatu i SM. Mimo wszystko, w tym przypadku już wcześniej wyraziliśmy wolę pomocy finansowej w realizacji tej inwestycji i nadal ją podtrzymujemy.

Były też zgłaszane zadania nie leżące w gestii gminy, między innymi wyposażenie sali szkoleniowej stowarzyszenia w sprzęt komputerowy. One też nie mogły zostać ocenione pozytywnie. Ponieważ po raz pierwszy przymierzamy się do tego rodzaju budżetu, urzędnicy starali się pomóc w prawidłowym sporządzeniu wniosków, kontaktowali się z ich autorami, by usunęli pewne niedociągnięcia, typu braki w kosztorysie czy błędne listy podpisów osób popierających dane przedsięwzięcie. Jednak nie wszyscy byli zainteresowani, by powstałe uchybienia naprawić.

– Mamy też ciekawostkę – dodaje B. Pejo. – Wspólnie z Centrum Rozwiązań Systemowych organizujemy dla dorosłych grę o budżet, dotyczącą zgłoszonych wniosków. Będzie to nauka o budżecie miasta i partycypacji społecznej poprzez zabawę. Zapraszamy 22 września, o godz. 17.00, do sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Mam nadzieję, że to atrakcyjna i innowacyjna promocja naszego przedsięwzięcia. Listę projektów, które zdobyły najwięcej głosów, tym samym zostały zakwalifikowane do realizacji opublikujemy do 14 października.

Anna Konopka

Last modified: 3 czerwca 2020

Zmień język »
Skip to content