Trener uhonorowany (foto)

Autor: |

Podczas sesji Rady Miasta radni podjęli dzisiaj decyzję o nadaniu tytułu Zasłużonego dla Miasta Świdnika Czesławowi Krygierowi. Wniosek w tej sprawie uzyskał komplet głosów.

– Postać Czesława Krygiera wpisała się dzisiaj w poczet najwybitniejszych, lokalnych, świdnickich patriotów. Przez całe życie wierny był swojej miłości do sportu i powołaniu do wychowywania młodzieży. Mieliśmy szczęście, że taka osoba trafiła do naszego miasta, że była najpierw zawodnikiem, a potem, przez wiele lat, trenerem kolejnych pokoleń piłkarzy Avii. Wychował nie tylko sportowców, ale również porządnych ludzi i za to należy Mu się największa wdzięczność. Jeśli spojrzymy na listę osób i instytucji, które dostąpiły zaszczytu uznania za zasłużonych dla naszego miasta, widzimy, jakie jest jej bogactwo. Mamy żołnierzy, pedagogów, polityków, działaczy społecznych, duchownych, placówki oświatowe, zakłady pracy, związki zawodowe, wreszcie przedstawicieli sportu. Takiego wachlarza zasłużonych nie powstydziłoby się żadne miasto, a przecież dorobiliśmy się go w ciągu zaledwie 68 lat historii Świdnika – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Czesław Krygier przybył do Świdnika z Pogoni Białystok w 1956 roku  i od razu trafił do pierwszego zespołu seniorów sekcji piłki nożnej FKS Avia. Był podstawowym obrońcą i kapitanem drużyny. Nie tylko grał, ale zajął się także trenowaniem drużyny juniorów. Żółto-niebieskie barwy reprezentował do 1964 r. Doznał wtedy kontuzji łąkotki i zakończył karierę piłkarza. Do roku 1991 kontynuował pracę szkoleniową. W barwach Avii rozegrał ponad 300 spotkań. Niewielu trenerów może pochwalić się tym, że wychowało w jednym klubie kilkaset piłkarzy, a tego właśnie dokonał Czesław Krygier. Do lat 90. ubiegłego wieku prawie każdy piłkarz Avii Świdnik trenował pod jego okiem. 35 lat swojej kariery sportowej Czesław Krygier poświecił dumie lotniczego miasta – Avii Świdnik. Zmarł w Świdniku, 5 lutego 2022 roku w wieku 91 lat.

Adam Żurek, prezes MKS Avia, przykazujący pamiątkową koszulkę wnukowi Czesława Krygiera podkreślał, że jego dzieło jest kontynuowane przez Akademią Piłkarską Avii. Mówił też o tym, że trener przyszedł do klubu w symbolicznym czasie, gdy żółto-niebiescy zmieniali nazwę ze Stali na Avię.

Wyraźnie wzruszony Daniel Krygier wspominał, że dziadek pozostał wierny Avii dopóki wystarczyło mu zdrowia i sił.

Last modified: 25 maja 2022

Zmień język »