Trafił do aresztu za znęcanie się nad żoną

Autor: |

fot. KPP w Świdniku
Policjanci zatrzymali 37-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego, który znęcał się psychicznie nad swoją żoną. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

37-latek podczas awantur niszczył meble i sprzęty domowe. Mężczyzna już w przeszłości dopuszczał się przemocy domowej, przez co przebywał w areszcie. Wczoraj sąd zadecydował, że ponownie do niego trafi.

Tylko w tym roku wobec sprawców przemocy mieszkających na terenie naszego powiatu zastosowano dwanaście tymczasowych aresztowań.

– Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Istnieją prawne rozwiązania pomagające w natychmiastowym przerwaniu takiego procederu. W naszej komendzie zawsze czekają policjanci gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej – mówi st. asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Mundurowi przypominają, że zgodnie z art. 207 Kodeksu Karnego, za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy podlega karze od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności. Za znęcanie się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny grozi do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem może w areszcie spędzić nawet do 10 lat.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby pokrzywdzone mogą szukać wsparcia, m.in. w powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej czy interwencji kryzysowej. Pełną listę instytucji można znaleźć na stronie policji, w zakładce „Przemoc w rodzinie”. Funkcjonariusze apelują, by przerwać łańcuch przemocy i złożyć zawiadomienie na Policję. Proszą także osoby, które były świadkami takich zdarzeń, by nie pozostawały na nie obojętne.

– Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym – dodaje E. Domaradzka.

Last modified: 28 czerwca 2023

Accessibility Toolbar

Zmień język »