TOP 5 rozrywek dla rozwoju Twojego dziecka

Autor: |

TOP 5 rozrywek, które rozwiną umiejętności Twojego dziecka

Jedni chodzą na balet, inni na cotygodniowe treningi piłki nożnej. Oferta zajęć dodatkowych dla dzieci jest obecnie tak szeroka, że czasami chciałoby się spróbować wszystkiego. Warto jednak pamiętać o tym, aby formę zajęć pozalekcyjnych dopasować do upodobań i predyspozycji dziecka. Poniżej lista kilku zyskujących na popularności rozrywek, które rozwijają umiejętności młodych ludzi, przede wszystkim ich koordynację ruchową, precyzję, cierpliwość, zwinność i skrupulatność.

#1 Zumba Kids

Zumba to jedna z najpopularniejszych form aktywności ruchowej ostatnich lat. Nic dziwnego, że szybko powstały różne jej odmiany. Poza standardowym programem zumbowym, w wielu szkołach tańca i siłowniach znajdziesz również zumbę gold (dla seniorów) i zumbę kids (dla dzieci). Zumba łączy elementy tańca i aerobiku. Fitness do energetycznej muzyki (zazwyczaj latynoskiej) poprawia koordynację ruchową, równowagę, wzmacnia mięśnie i gibkość. Zumba Kids to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu dla tych dzieciaków, które mają dużo energii. Podczas zajęć nie tylko świetnie się bawią, ale również integrują z grupą rówieśników. Zumba poprawia także pamięć – poszczególne układy taneczne składają się z sekwencji ruchów, które trzeba później odwzorować w określonej kolejności. 

#2 Wspinaczka

Chcesz zabrać dziecko na ściankę wspinaczkową? Czemu nie! Przygodę ze ścianką może rozpocząć już trzylatek, choć w tym przypadku to raczej zabawa niż sport. Więcej frajdy z tej aktywności będą czerpać starsze dzieci (po szóstym roku życia). Oczywiście najmłodsi korzystają ze specjalnych ścianek dla dzieci (ścianki rekreacyjne). Z czasem można wykupić lekcje u instruktora, który pokaże techniki wspinaczkowe i nauczy dziecko jak używać sprzętu i zabezpieczeń. Wspinaczka to unikalne połączenie aktywności fizycznej i intelektualnej. Regularna aktywność na ściance ogranicza ryzyko wad postawy, poprawia zwinność i koordynację. Poza tym taki sport kształtuje pożądane cechy charakteru – odwagę, niezależność i pokonywanie lęków.

#3 Tenis

Na treningi tenisa dla najmłodszych chodzą najczęściej dzieci od siódmego roku życia. Czasami bywa, że odpowiednią zręczność i szybkość, niezbędną do czerpania radości z tego sportu, wykazują już pięciolatki. Trzeba pamiętać, że rozwój młodego człowieka jest kwestią indywidualną. Zawsze uważnie obserwuj swoją pociechę i nie naciskaj, gdy nie podziela Twojego entuzjazmu co do kolejnych serwowanych mu rozrywek. Na początku przygody z tenisem nie trzeba inwestować w żaden sprzęt, wystarczy wygodny strój sportowy i buty. O resztę zadba ośrodek treningowy. Na zajęciach z tenisa dziecko poznaje zasady fair play, uczy się rywalizacji i analizowania sytuacji. Tenis bez wątpienia poprawia kondycję, zwinność i koordynację ruchową. Poza tym uczy dyscypliny i samodzielności. 

#4 Mini golf

Golf to świetna rozrywka zarówno dla spokojnych dzieciaków, jak i tych niecierpliwych. Spokojny kilkulatek będzie czuł się na polu golfowym jak ryba w wodzie – dokładnie przeanalizuje sytuację, rozważy wszystkie opcje, a potem skupi się na celu. Niespokojny duch zapewne będzie potrzebował dodatkowej motywacji. W tym celu warto wprowadzić element rodzinnej rywalizacji. Dzięki temu gra będzie znacznie bardziej emocjonująca i ciekawsza dla dziecka. Golf uczy cierpliwości, precyzji i dokładności. W tym elitarnym sporcie pośpiech schodzi na dalszy plan, liczy się przede wszystkim strategia.

#5 Strzelanie z łuku

Zabawa w strzelanie z łuku nie jest rozrywką jedynie starszych dzieci. Przygodę z łucznictwem mogą rozpocząć już pięciolatki. Oczywiście najmłodsi potrzebują odpowiedniego sprzętu: lekkiego i łatwego w obsłudze. Prosty łuk i tarczę możesz kupić samodzielnie, a cały zestaw postawić w ogrodzie. Jeśli jednak chcesz zaszczepić w dziecku pasję do łucznictwa, warto wykupić strzelanie z łuku pod okiem profesjonalisty. Trener przedstawi dziecku wszystkie zasady bezpieczeństwa i pokaże, jak czerpać radość z tego sportu. Strzelanie z łuku uczy najmłodszych skupienia i precyzji. 

/ REKLAMA /

Last modified: 29 marca 2021