Tolerancyjni, otwarci i ciekawi świata

Autor: |

fot. SP nr 5

Niedawno pisaliśmy o dofinansowaniu, jakie Szkoła Podstawowa nr 5 otrzymała na realizację projektu „Social Radio”. Później okazało się, że świdnicka placówka dostała kolejne wsparcie z Agencji Narodowej Programu Erasmus+. Kwota 36 260 tys. euro przeznaczona zostanie na działania w ramach Akcji 2 – Partnerstwo Współpracy Szkół.

Dzięki udziałowi w projekcie zatytułowanym „Walking Together”, uczniowie „Piątki”, która jest jego koordynatorem, będą mieli okazję odwiedzić swoich rówieśników w portugalskiej Constâncii, tureckim Stambule, greckim Volos i włoskim Cagliari na Sardynii. Podjęte działania skoncentrują się na kształtowaniu postawy zrozumienia i tolerancji, a także przeciwdziałaniu rasizmowi i uprzedzeniom. Zaplanowano warsztaty teatralne, kulinarne i taneczne oraz zajęcia sportowe, podczas których młodzież przybliży swoje zainteresowania, opowie o kulturze, obyczajach i charakterystycznych cechach każdego z krajów. Zajęcia będą też doskonałą lekcją języka angielskiego.

– Projekt, którego łączny koszt wynosi 164 885 tys. euro, potrwa 2 lata. Jego realizację rozpoczynamy już 1 września. Temat tolerancji i wzajemnego zrozumienia przedstawicieli różnych narodów, kultur czy wyznań jest bardzo ważny. W mediach ciągle słyszymy o konfliktach, zamieszkach, a nawet wojnach na tle rasowym i religijnym. Dlatego trzeba edukować młodych ludzi, że mimo różnic, możemy żyć w zgodzie i harmonii, a nawet wiele się od siebie nauczyć. Pierwszym krokiem jest wzajemne poznanie i nawiązanie przyjaźni – mówi o idei projektu jego autor i koordynator, Marcin Paśnikowski, który w SP nr 5 uczy języka angielskiego i informatyki.

Najważniejsze współdziałanie

W wymianach zagranicznych weźmie udział co najmniej 20 świdnickich uczniów i 10 nauczycieli. Wyjazdy umożliwią im odwiedzenie miejsc, w których do tej pory nie byli, na przykład Stambułu, Sardynii, wybrzeża Morza Egejskiego. Ale projekt to nie tylko poznawanie ciekawych zakątków świata. To przede wszystkim wykłady i lekcje, zwiedzanie muzeów, poznawanie historii, a także współdziałanie.

– Podczas tygodniowych wymian zorganizowanych w każdej szkole partnerskiej, młodzież będzie też pogłębiać wiedzę informatyczną, tworząc filmy, prezentacje multimedialne i e-booka. Efekty ich pracy zobaczymy na platformie eTwinning projektu – wyjaśnia M. Paśnikowski.

– Jednym z ciekawszych punktów na pewno staną się warsztaty kulinarne. Myślę, że każdy chętnie pozna tajniki przygotowywania dań z kuchni włoskiej, tureckiej, portugalskiej i greckiej. Placówki włączą się również w obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji. To święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie będzie okazją do aktywnych działań dla całej społeczności szkolnej.

Edukacja językowa

Jak podkreśla anglista, bardzo ważnym aspektem nowego projektu jest edukacja językowa. Świdnicka placówka od wielu lat podejmuje różnorodne działania, które mają wzbogacić program nauczania języków obcych. Stara się, aby lekcje nie ograniczały się tylko do pracy z podręcznikiem i przygotowania do egzaminów zewnętrznych.

– Bardzo duży nacisk kładziemy na komunikację, którą najlepiej poćwiczyć podczas wyjazdów zagranicznych i kontaktów z obcokrajowcami. Co prawda, nie uczymy w szkole języków włoskiego, portugalskiego, greckiego i tureckiego, ale mamy nadzieję, że zaplanowane wyjazdy wzbudzą w naszych uczniach chęć do poznania jak największej liczby języków obcych. Realizacja zadań projektu odbywać się będzie po angielsku, co podniesie kompetencje językowe nie tylko naszych uczniów, ale również nauczycieli, którzy będą towarzyszyli młodzieży podczas wyjazdów czy organizowali działania w naszej szkole – dodaje pan Marcin.

Warto przypomnieć, że oprócz nowego projektu SP nr 5 ma zaplanowane wyjazdy do Portugalii, Niemiec, Francji i na Łotwę w ramach „Fiers d’être européens!” (Dumni z Europy), oraz do Szwecji, Hiszpanii i Portugalii w związku z realizacją „Teaching Cultural Heritage with Digital Technologies” (Nauczanie o Dziedzictwie Kulturowym poprzez Technologie Cyfrowe). Wszystkie projekty są częścią programu Erasmus+.

aw

Last modified: 27 sierpnia 2020