Targowa napawa lękiem

Autor: |

Nowy asfalt przyciągnie piratów drogowych? Zdaniem jednego z radnych, taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Dlatego zwrócił się do władz miasta o rozważenie wprowadzenia rozwiązań, które ukrócą zapędy miłośników szybszej jazdy. Przedstawiciele ratusza nie mówią nie, ale na początek chcą obserwować ruch na nowej drodze.

Jeszcze kilka lat temu ul. Targowa była pełna dziur. Kierowcy jechali slalomem, ale i tak nie odmawiali sobie mocniejszego wciśnięcia gazu. W ciągu ostatnich dwóch lat droga przeszła ogromną odmianę. Powstał przy niej wygodny chodnik ze ścieżką rowerową. Kilkanaście dni temu zakończył się drugi etap prac, czyli wymiana nawierzchni jezdni oraz utwardzenie poboczy na wysokości obiektów sportowych, na których mogą teraz parkować samochody.

Ułatwienie chwalą mieszkańcy, ale jednocześnie obawiają się, że fragment nowej drogi może się niebawem stać torem wyścigowym. Do ratusza wpłynęła w tej sprawie również interpelacja radnego Romana Kozaka.

– W okresie przed remontem ul. Targowa była miejscem często urządzanych i niebezpiecznych wyścigów motocyklowo – samochodowych. Zmiana stanu technicznego ulicy może spowodować nasilenie tych niebezpiecznych zachowań. Dlatego wnioskuję o rozważnie wprowadzenia takich rozwiązań technicznych, które spowodują zachowanie bezpiecznych prędkości na ulicy – pisał radny.

Mieszkańcy mają jeszcze konkretniejsze oczekiwania.

– Moim zdaniem, w tym miejscu sprawdziłoby się ograniczenie prędkości. Myślę, że rozwiązaniem byłyby także progi zwalniające, a już zwłaszcza na wysokości targu. Na ul. Wyszyńskiego powstało kilka lat temu wyniesione przejście dla pieszych, w tym miejscu również mogłoby się sprawdzić – wymienia Wacław Rudzki, mieszkaniec sąsiedniej ul. Okulickiego. Przedstawiciele ratusza nie mówią nie. Natomiast przed podjęciem ostatecznych decyzji chcą przyjrzeć się ruchowi na drodze.

– Oczywiście bezpieczeństwo osób korzystających z ul. Targowej jest najważniejsze. Rzeczywiście jest to prosty, równy odcinek jezdni, który może przyciągać piratów drogowych, natomiast dopiero został oddany do użytku. Zanim zaingerujemy w nowy asfalt, chcielibyśmy przez najbliższy czas poobserwować sytuację i sprawdzić, czy zastosowanie rozwiązań technicznych spowalniających ruch jest w tym miejscu konieczne – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Last modified: 8 czerwca 2021