Sztuka do kwadratu

Autor: |

Jest wiele firm zajmujących się reklamą, jednak niewiele z nich wykorzystuje swój potencjał także w innych dziedzinach. Janusz Gołofit, właściciel przedsiębiorstwa Art Kwadrat wie, jak połączyć reklamę z projektowaniem wnętrz.

– Art Kwadrat jest firmą, która świadczy szeroko pojęte usługi reklamowe oraz projektowe. Czy profil firmy wynika z Pańskich zainteresowań?

– Ukończyłem Liceum Plastyczne im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie, później studiowałem na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, co dało mi podstawy do pracy w reklamie. Moja żona, Marta również jest absolwentką Wydziału Artystycznego, dlatego założyliśmy przedsiębiorstwo związane z kierunkiem naszego wykształcenia. Nazwa firmy też nie jest przypadkowa, bo kojarzy się z naszym zawodem. Art Kwadrat czyli sztuka do kwadratu. Wykształcenie i zainteresowania przekładają się na oferowane przez nas usługi. Żona zajmuje się projektowaniem wnętrz, a ja reklamą, od projektu do wyrobu finalnego.

– Jakie usługi oferuje Pańska firma?

– Jeśli chodzi o wnętrza to zajmujemy się wszystkimi możliwymi formami i etapami współpracy – w zależności od potrzeb inwestora. Począwszy od doradztwa w sprawie doboru koloru czy rodzaju opraw oświetlenia, poprzez wstępną koncepcję, opracowanie technologiczne dla wykonawców, nadzór autorski, a kończąc na wykonaniu zaprojektowanych form dekoracyjnych naściennych bądź sufitowych – malarstwa, grafiki, płaskorzeźby i form nietypowych frezowanych z ciekawych materiałów. Jeśli zaś chodzi o reklamę, to nasze usługi również zależą od potrzeb klienta. Opracowujemy logotypy i oznakowanie graficzne dla firm. Oferujemy pełną obsługę poligraficzną, papier firmowy, teczki, dyplomy, foldery, pieczątki oraz różnorodne gadżety reklamowe. Wykonujemy również szyldy reklamowe, reklamę świetlną, kasetony i reklamę na pojazdach, formy przestrzenne – ze styroduru, ale też wydruki wielkoformatowe i reklamowe. Drukujemy fototapety, obrazy i zdjęcia na płótnie. Zajmujemy się też różnorodnym montażem.

– Kto korzysta z Państwa usług?

– Z naszych usług korzystają małe, średnie i duże firmy, jak i osoby prywatne, chcące oryginalnie urządzić mieszkanie lub wprowadzić do pomieszczeń ciekawe elementy. Obecnie zajmujemy się pracą nad projektem wnętrza nowo powstającej restauracji w okolicach Zamościa. Nie są to więc tylko zlecenia z lokalnego rynku, ale również z innych części województwa, a nawet Polski.

– Czy klienci lubią wprowadzać do projektów własne pomysły?

– Przed przystąpieniem do projektu reklamy, dostajemy jasne wskazówki, czego się od nas oczekuje. Zanim przystąpimy do zlecenia, klient musi zatwierdzić projekt, zapoznać się z jego treścią, rozmieszczeniem elementów czy dodatkowymi efektami. Klienci są coraz bardziej wymagający więc zdarza się, że musimy zmieniać projekt.

– Jak wyglądają prace nad projektowaniem wnętrza? Czy klienci pozostawiają projektantowi wolną rękę czy mają własną wizję, którą Państwo mają za zadanie wcielić w życie?

– Zwykle są to autorskie pomysły Marty. Zdarza się, że od podstaw projektuje biura, restauracje, hotele, mieszkania, a czasem tworzy po prostu dekorację naścienną. Jednak również przy projektowaniu wnętrza zwracamy uwagę na szczególne potrzeby klienta, słuchamy jego sugestii i staramy się je wprowadzić w życie.

– Jak długo trwają prace nad zaprojektowaniem wnętrza?

– Zależy od tego, ile czasu na realizację może przeznaczyć inwestor. Czasem jest to zaledwie tydzień, bo do lokalu wchodzi już ekipa, która rozpoczyna pierwsze prace remontowe. Jeśli mamy więcej czasu, możemy dopracować szczegóły. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od współpracy z klientem, od jego postawy i wymagań. Czasami ktoś zwraca uwagę na detale więc praca nieco się przedłuża. Duże znaczenie ma też wielkość pomieszczenia, nad którym pracujemy.

– Jaki projekt był dla Państwa najciekawszy?

– Pracując nad reklamą, niektóre zadania wykonujemy automatycznie. Owszem, dostajemy indywidualne zlecenia na stworzenie reklamy, jednak kolejne etapy prac zawsze są do siebie podobne. Po akceptacji projektu, robimy pomiary, żeby później powiesić reklamę na odpowiedniej wysokości i dobrze ją wyeksponować. Dlatego też wszystkie są do siebie zbliżone. Nietypowym zleceniem było wykonanie elementów na okna i ściany, które można zobaczyć w Strefie Historii. Zdarzyło się też, że klient poprosił o zmianę koloru pojazdu, używając do tego folii. Najczęściej jednak najciekawsze prace łączą się z projektami, które wykonuje żona. Ostatnio pracowaliśmy nad wnętrzem domu weselnego i ogrodem, który go otacza. Żona zaprojektowała wystrój sali weselnej, pokoi hotelowych oraz ogród z altanami. Jako pracownia reklamy, ale i wnętrz, mieliśmy wpływ na wygląd tych wszystkich przestrzeni.

– Połączenie usług reklamowych i projektowych wydaje się być bardzo wygodne…

– Tak. Ponieważ maszyny, z których korzystamy pracując nad reklamą, możemy także wykorzystać przy pracy nad wnętrzem. W przypadku wspomnianego domu weselnego, mogliśmy na przykład sami stworzyć fototapety czy wyciąć elementy dekoracyjne. Projektanci wnętrz często muszą rezygnować z jakichś rozwiązań czy innowacyjnych elementów, bo wykonawca nie jest w stanie ich stworzyć, dobrać odpowiednich materiałów lub ma na to za mało czasu. My potrafimy ze sobą współpracować i wypracować porozumienie, dzięki czemu realizujemy zamówienie klienta i wizję projektanta.

– Jak dalej będzie się rozwijać firma?

– Przede wszystkim, zamierzamy dbać o jakość naszych usług, inwestować w urządzenia zwiększające wydajność naszej pracowni oraz poszerzać zakres oferowanych usług i produktów. Jednym z zamysłów jest stworzenie działu ze sprzedażą artykułów dekoracyjnych do wnętrz i nie tylko. W tej ofercie chcielibyśmy zaproponować: autorskie grafiki drukowane na obrazach koszulkach czapeczkach, poszewkach na poduszki, lampiony do ogrodów i wnętrz rzeźby i płaskorzeźby, obrazy malowane i drukowane, ażurowe, dekoracyjne wsporniki do kwiatów pnących i wiele innych. Mamy za sobą bardzo nietypowe realizacje, co pokazało nam nasze możliwości nie tylko z zakresu typowo reklamowego bądź projektowego. Wykonywaliśmy już nakładki na fronty kuchenne z frezowanego metalu, ażurowe półki pod dziwnymi kątami ażurowe obudowy wolnostojących szaf, białe, w połysku ażurowe „zacieniacze” do pergoli ogrodowych oraz drukowaliśmy nowoczesne wzory na plexi i tworzyliśmy awangardowe lampy w nietypowych sufitach podwieszanych. Chcemy więc poszerzać ofertę tak, by każdy klient, który chciałby zainwestować w niebanalny projekt, otrzymał produkt bądź usługę, z którego będzie w pełni zadowolony.

Rozmawiała Agata Flisiak

Last modified: 3 września 2020