Szlakiem św. Jakuba

Autor: |

W lipcu, rowerzyści z klubu Alfa kontynuowali zapoczątkowaną rok wcześniej jazdę szlakiem św. Jakuba, tym razem przemierzając jego odcinek od Olkusza do Zgorzelca. Dalej trasa tygodniowej wyprawy, w której wzięło udział 13 miłośników dwóch kółek, w wieku od dwudziestu kilku do 70 lat, prowadziła przez Bogatynię, Świeradów Zdrój do Szklarskiej Poręby. Oto jak świdniczanie wspominają wakacyjny rajd:

– Do Olkusza dojechaliśmy 16 lipca, na trasie Lublin-Zawiercie korzystając z transportu PKP, dalej zaś już na dwóch kółkach. 17 lipca, po pamiątkowych zdjęciach i zebraniu pieczątek do Paszportów Pielgrzyma, pokonywaliśmy pierwszy etap wyprawy, który prowadził przez Sławków, Dąbrowę Górniczą i Będzin do Piekar Śląskich. Przez następne dni przemierzaliśmy kolejne odcinki, zwiedzając po drodze piękne miasta i miasteczka Górnego i Dolnego Śląska, między innymi Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Toszek, Górę św. Anny, Opole, Brzeg, Wrocław, Środę Śląską, Jawor, Złotoryję, Lwówek Śląski, i Lubań. Po przejechaniu ok. 550 km, szóstego dnia, dojechaliśmy do Zgorzelca, gdzie zakończyliśmy polski odcinek Drogi św. Jakuba. Wprawdzie miejscami musieliśmy zjeżdżać ze szlaku, który wytyczony jest głównie dla pielgrzymów pieszych, więc nie zawsze był przejezdny dla rowerzystów, ale była to tylko dodatkowa atrakcja. Ze Zgorzelca pojechaliśmy jeszcze przez Bogatynię (częściowo po niemieckiej stronie Nysy), Frydland (w Czechach) do Świeradowa Zdroju. Ze względu na znaczne przewyższenia terenu (podjazdy), był to zdecydowanie najbardziej wymagający etap tegorocznej wyprawy. Ostatniego dnia, 24 lipca, dotarliśmy do Szklarskiej Poręby, skąd pociągiem wróciliśmy do Świdnika. Łącznie, na rowerach, przejechaliśmy ok. 650 km. Pogoda dopisała, momentami nawet bardzo, humory również. Teraz pora na odpoczynek i plany na przyszły rok.

Już dziś Alfa zaprasza mieszkańców Świdnika na dwudniowy rajd do Wąwolnicy, który odbędzie się w pierwszy weekend września, a 20 września na kolejną edycję rajdu „O błękitną koszulkę serca”. W wakacje organizuje też niedzielne wycieczki, o których informuje na swoim profilu na Facebooku

Z rowerowym pozdrowieniem

Bogusław Kocira,
prezes Alfy

Last modified: 8 czerwca 2020