Szkolna tożsamość na smartfonie

Autor: |

Fot. gov.pl
W Szkole Podstawowej nr7 uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji. To elektroniczna forma papierowego dokumentu – zgodna z prawem, legitymacja, ale wyświetlana na ekranie smartfona.

Aby wprowadzić w życie taką innowację szkoła musiała podpisać porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji.

– Do projektu ministerialnego przystąpiliśmy już w ubiegłym roku, ale początkowo pomysł nie zyskał większego zainteresowania – mówi Agnieszka Baraniak z SP 7. – Jednak pod koniec roku szkolnego jeden z uczniów zapytał czy może taką legitymację otrzymać. Przeczytał na ministerialnej stronie, że jest to atrakcyjna i praktyczna forma posiadania dokumentu. Widzimy już, że dzięki temu chłopcu zainteresowanie pomysłem rośnie.

Zalet posiadania mLegitymacji jest kilka. Nie ma potrzeby noszenia przy sobie papierowego dokumentu, który można łatwo zgubić czy zniszczyć. Dane widoczne na ekranie smartfona można okazać tak, jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji. Można również przekazać je użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. imię, nazwisko i wiek właściciela dokumentu oraz zobaczy jego fotografię w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność legitymacji szkolnej.

– Dla młodych ludzi jest to korzystne i praktyczne rozwiązanie bo nie rozstają się oni z telefonami. W łatwy sposób mogą potwierdzić uprawnienia do zniżek czy podać tożsamość służbom mundurowym. Wystarczy wyjąć telefon – dodaje A. Baraniak.

W „Siódemce” na mLegitymacje zdecydowało się już około 10 osób. Jak widać koniec roku szkolnego i początek wakacji sprzyjał podejmowaniu takich decyzji. To moment, kiedy rodzice przypominają sobie, że jadą na urlop i trzeba uaktualnić dziecku dokument szkolny, uprawniający do korzystania ze zniżek. np. na przejazdy czy wejścia do obiektów kultury. – To bardzo praktyczny pomysł i jego popularność będzie rosła.  Wszystkie nowe rozwiązania cyfrowe powinny być wdrażane. Tym bardziej, że szkoły są jednymi z najbardziej zaawansowanych cyfrowo instytucji. Popieramy takie innowacje, bo to jest nasza przyszłość – tłumaczy Piotr Bogusz, dyrektor SP nr 7.

słs

Last modified: 28 lipca 2021