Szkło wodne to atrakcyjny cenowo i ekologiczny materiał. Odkryty stosunkowo dawno, do dzisiaj zachwyca właściwościami. Dlaczego szkło wodne jest idealnym zabezpieczeniem? Czy wysokość wanny ma znaczenie? Na który rodzaj warto postawić? Czytaj dalej!
Szkło wodne – rodzaje do wyboru
Najczęściej wybieranym materiałem w budownictwie jest szkło wodne [https://ebudowa.pl/szklo-wodne]. O jego zbawiennych właściwościach przekonano się już na początku XIX w. gdzie do dzisiaj zachwyca swoim działaniem. Szkło wodne cały czas bada się pod kątem nowych właściwości, aby móc je wykorzystywać jeszcze bardziej. W budownictwie szkło wodne wiąże powierzchnie betonowe w korozji, a także mocniej i o wiele szybciej utwardza jego powierzchnię – podobnie jak wazelina techniczna. W związku z tym materiał świetnie działa jako idealny izolator ciepła i komponent działający przeciw wilgoci w ścianach. Oprócz tego zabezpiecza żelazo i inne metale przed powstawaniem korozji, więc świetnie chroni przed wysokimi temperaturami. To też doskonały oczyszczacz przyjazny alergikom, dlatego możesz nim pokryć nawet zabawki dziecka i wszystkie przedmioty w toalecie. Wysokość wanny nie ma znaczenia – uważaj jednak, aby płyn nie kapał. Do pozostałych rzeczy typowo łazienkowych możesz śmiało go używać. Jednak o tym trochę później.
A jakie rodzaje szkła wodnego są powszechnie dostępne?
- szkło wodne sodowe – świetny środek czyszczący oraz doskonałe spoiwo. Jeśli więc marzysz o idealnym kleju lub masie formierskiej, to szukaj tylko takich, których składnikiem będzie właśnie ten gatunek szkła wodnego. Rzadziej szkło wodne sodowe wykorzystuje się do wybielania płyt wiórowych lub papieru, jednak i z tą czynnością radzi sobie niemniej dobrze,
- szkło wodne potasowe – ten rodzaj cechuje przede wszystkim znakomita wytrzymałość przed wysokimi temperaturami. W związku z tym budownictwo, to ta gałąź, w której szkło wodne potasowe czuje się najlepiej. Elektrody, masy uszczelniające i inne materiały muszą odporne być na szkodliwe działanie ognia, dlatego potasowe szkło wodne możesz bez żadnych oporów wykorzystać właśnie tam. Działa podobnie jak równie popularna wazelina techniczna.
Pamiętaj jednak, że szkło wodne to nadal środek chemiczny. Z tego powodu pod żadnym pozorem, nie trzymaj szkła wodnego w naczyniach wykonanych z aluminium, bądź cynku.
Szkło wodne – prawie jak wazelina techniczna
Szkło wodne doskonale chroni też przed wilgocią, dlatego doskonale poradzi sobie wszędzie tam, gdzie występuje wysokie ryzyko kontaktu powierzchni z wodą. Często szkło wodne stosuje się zatem przy wykończeniu powierzchni wychodzącej na zewnątrz mieszkania, a nawet przy wykańczaniu łazienki i kuchni.
Jak zatem stosować szkło wodne?
Wystarczy solidny pędzel. Szkło wodne po prostu nałóż na w miarę płaską powierzchnię. Nie zapomnij o rękawicach ochronnych, ponieważ szkło wodne KAŻDEGO rodzaju jest szkodliwe dla naszej skóry i może powodować poparzenia. Pod żadnym pozorem nie powinieneś go też wdychać. Jeśli szkło wodne wycieknie w niepożądanym miejscu, to powinieneś jak najszybciej przykryć całość piaskiem.
Grubość nałożonej przez Ciebie warstwy samoistnie dopasuje się do warunków, jednak eksperci radzą, aby z racji na wcześniej wymienione zagrożenia, nie nakładać szkła zbyt grubo. Zwróć też uwagę na panujące warunki – jeśli szkło wodne nakładasz w pomieszczeniu, to zadbaj o odpowiednią wentylację wnętrza. Przed samym procesem rozprowadzenia szkła dobrze oczyść i odtłuść powierzchnię, na którym ma znaleźć się szkło wodne.
Szkło wodne – który rodzaj wybrać?
Domownicy oraz eksperci budowlani najczęściej stawiają na szkło wodne sodowe, ponieważ tez rodzaj jest najbardziej uniwersalny. Nie oznacza jednak, że najlepszy. Wszystko zależy od sytuacji, ponieważ w niektórych wypadkach lepiej sprawdzi się szkło wodne potasowe, jednak jest ono nieco droższe. Szkło wodne nie zdaje egzaminu tylko wtedy, kiedy użytkownik je niewłaściwie zaaplikuje, więc generalnie wybór nie ma tak naprawdę znaczenia. Szukasz oszczędności? Wybierz zatem szkło wodne sodowe.
/ REKLAMA /
Last modified: 15 grudnia 2021