Szczepienia także w domu

Autor: |

Pod koniec stycznia ruszyły szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia. Osoby, które ze względu na stan zdrowia nie wychodzą z domu, mogą poprosić o podanie preparatu w swoim miejscu zamieszkania. W województwie lubelskim wyznaczono 10 dodatkowych mobilnych punktów szczepień przeciw Covid-19. Zorganizowano je w: Lublinie, Kazimierzu Dolnym, Ludwinie Kolonii, Opolu Lubelskim, Łukowie, Białej Podlaskiej, Krasnymstawie, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.  

Z możliwości przyjęcia szczepionki w domu skorzystają pacjenci leżący, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktu medycznego. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, należy skontaktować się ze swoją poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną i zebraniu wywiadu, lekarz POZ lub pielęgniarka długoterminowa skontaktują się z mobilnym punktem. Decyzję o zakwalifikowaniu do szczepienia w domu podejmuje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany, otrzyma pierwszą dawkę preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data podania drugiej dawki.

Na szczepienie miejskim transportem

W Świdniku uruchomiono specjalną miejską infolinię dla osób niepełnosprawnych i mających problem z poruszaniem się, które chciałyby skorzystać z bezpłatnego transportu do placówek medycznych.

Infolinia dostępna jest pod nr tel. 530 276 940. Prowadzi ją Miejskie Centrum Usług Socjalnych, które od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-17.00 przyjmuje zapisy.

– Liczba zgłoszeń utrzymuje się na tym samym poziomie. To około 10 wyjazdów tygodniowo. W tym tygodniu mamy, na przykład 5 zgłoszeń. Korzystamy z samochodów udostępnionych przez Straż Miejską oraz Urząd Miasta. Przypominamy, że zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku – mówi Beata Portka, kierownik MCUS.

Last modified: 23 lutego 2021