Szansa na dofinansowanie

Autor: |

Pracownicy ratusza złożyli w trzy wnioski o dotacje do Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Projektami, które władze miasta zgłosiły do programu są: budowa ulic Wiejskiej i Drewnianej, kompleksowa modernizacja targowiska miejskiego oraz budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3.

– Wśród priorytetów programu pierwsze miejsce zajmuje infrastruktura drogowa. Wpisują się w to oba projekty budowy dróg. Przetargi na wykonanie tych przedsięwzięć chcielibyśmy ogłosić jeszcze w tym roku. Ubiegamy się o dotację w kwocie prawie 23 mln zł, a ponieważ wartość dofinansowania sięga 95 procent nakładów, warto spróbować. Chcę uspokoić mieszkańców obu ulic, że nawet w przypadku braku powodzenia naszych starań, drogi będą budowane z budżetu gminy. Natomiast ewentualne oszczędności możemy przeznaczyć na realizację innych, nie zaplanowanych wcześniej inwestycji – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Kolejny wniosek jest odpowiedzią na powtarzające się od lat postulaty świdniczan, związane z modernizacją targowiska miejskiego.

– Wyremontowaliśmy już ulicę Targową, wkrótce ogłosimy przetarg na modernizację gruntowej części placu targowego. Docelowo znajdą się tam nowe stanowiska dla handlujących. Chcemy skłonić ich do przeniesienia handlu   z ulicy na plac i przywrócić w soboty ruch na ul. Targowej. Zastanawialiśmy się jak zaadaptować plan rewitalizacji targowiska by spełniał wymogi któregoś z priorytetów programu. Wreszcie zrodził się pomysł, by plac przykryć farmą fotowoltaiczną, która zasilałaby sieć energetyczną z wykorzystaniem prądu na cele miejskie, na przykład oświetlenie ulic. Całkowity koszt projektu szacujemy na około 10 mln zł – tłumaczy zastępca burmistrza.

Trzeci wniosek dotyczy dofinansowania budowy przy Szkole Podstawowej nr 3 hali, która znacznie poprawi infrastrukturę sportową placówki.

– Pod koniec lipca rozstrzygnęliśmy przetarg na  wykonanie dokumentacji projektowej. Za nieco ponad 120 tys. zł wykona ją Pracownia Projektowa ,,ATS999’’ z Białej Podlaskiej. Obiekt powstanie w miejscu, gdzie znajduje się obecnie betonowy plac, przy budynku dawnego Gimnazjum nr 1. Dotychczasowa sala zostanie przeznaczona na zaplecze nowego obiektu. Budynek będzie wykorzystywany głównie podczas zajęć lekcyjnych, jednak jego standard będzie zbliżony do hali przy Szkole Podstawowej nr 7. Koszt budowy oceniamy na 7-8 milionów złotych. Liczymy na dotację w kwocie 3-5 mln zł. Reszta finansowania będzie pochodziła z wkładu własnego gminy. Mam nadzieję, że do końca bieżącego, bądź na początku przyszłego roku otrzymamy pozwolenie na budowę. Jesteśmy zdeterminowani do realizacji tej inwestycji, nawet w przypadku braku dotacji. Alternatywą są środki Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego Sportu, a w ostateczności pieniądze z budżetu gminy. Jeśli nie wystąpią większe przeszkody zakończenia budowy można będzie oczekiwać pod koniec 2023 roku – dodaje M. Dmowski.

W sumie Świdnik walczy o nawet 37 mln zł. Ogłoszenie wyników naboru ma nastąpić w IV kwartale tego roku.

Last modified: 1 września 2021

Zmień język »