Wtorek, 14 lipca, był kolejnym dniem obchodów rocznicy strajków, jakie wybuchły na Lubelszczyźnie przed 35 laty. Tegoroczne uroczystości odbywały się w Świdniku, jako wyraz hołdu złożony mieszkańcom naszego miasta, którzy w 1980 roku rozpoczęli lipcowy protest.
W sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wręczył 27 działaczom opozycji antykomunistycznej z Lubelskiego odznaczenia państwowe – Krzyże Wolności i Solidarności. Wśród nich byli ludzie związani w tamtych czasach ze świdnicką Solidarnością: Paweł Frąk oraz Teodozja i Marian Smalcowie.
– Krzyż Wolności i Solidarności jest najmłodszym polskim odznaczeniem państwowym, ale ma bardzo ważną i głęboką symbolikę – mówił Łukasz Kamiński. – Wraz z jego ustanowieniem, parlament wznowił Krzyż Wolności, odznaczenie z 1930 roku, wręczane tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 roku. Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w piękną, polską historię walki o wolność. Cieszę się, że wspominając Lubelski Lipiec, spotykamy się w Świdniku. Wasze miasto jest jednym z ważnych źródeł polskiej wolności i Solidarności.
Uczestnicy rocznicowych obchodów obejrzeli film „ Świdnicki Lipiec – pragnienie wolności” Pauliny Niezbeckiej i Kuby Boczkowskiego. Wysłuchali też recitalu Magdy Celińskiej i Piotra Selima. Uroczystość stała się również okazją do wspomnień wydarzeń sprzed 35 laty. Dla wielu osób było to spotkanie z dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami.
dan
Last modified: 5 czerwca 2020