Świdnik upamiętni Dzień Sybiraka

Autor: |

17 września przypada 82. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. To również dzień, który obchodzony jest jako Światowy Dzień Sybiraka, by w ten sposób oddać hołd rodakom masowo deportowanym na wschód i przypomnieć ich losy. Świdniczanie upamiętnią ofiary tamtych dni, ale także tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.

Jutro, o godzinie 16.00 mieszkańcy spotkają się na placu Konstytucji 3 maja, by wspólnie odśpiewać hymn państwowy oraz złożyć kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

80 lat temu, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując ustalenia tajnego protokołu Ribbentrop-Mołotow. W umowie pomiędzy Niemcami a ZSRR znalazł się zapis, który doprowadził do podziału Polski na dwie strefy wpływów. Granica między nimi miała w przybliżeniu przebiegać po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków, w tym oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli RP zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Na Syberię wywieziono około 1 mln 350 tys. Polaków, zaś ok. 22,5 tys. oficerów i policjantów zamordowano w Katyniu, Charkowie i Twerze. Konsekwencją sojuszów dwóch totalitarnych państw był tzw. czwarty rozbiór Polski. Na kolejne kilkadziesiąt lat pozbawił naszą Ojczyznę niepodległości.

__

Informacje o wszystkich wydarzeniach w naszym mieście oraz aktualny repertuar Kina Lot znajdziecie w Kalendarzu Wydarzeń.

Last modified: 16 września 2021