Świdniczanko, zadbaj o kości

Autor: |

Za nazwą dentysometria kryje się szybkie, bezbolesne i skuteczne badanie pomiaru gęstości kości. Chorobom spowodowanym osłabieniem ich struktury chce przeciwdziałać prof. Tomasz Blicharski, który dla mieszkanek Świdnika przygotował możliwość skorzystania z darmowych badań profilaktycznych.

Prof. Tomasz Blicharski jest ortopedą-traumatologiem oraz specjalistą rehabilitacji medycznej. Na co dzień pracuje jako prodziekan na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i w Lubelskim Centrum Diagnostycznym, gdzie pomaga diagnozować choroby metaboliczne kości takie jak osteoporoza.

Czym jest osteoporoza?

To choroba, która powoduje zmniejszenie gęstości mineralnej kości. Pozbawione zbitej struktury są podatne na wszelkiego rodzaju złamania. Najczęściej dochodzi do nich w okolicach szyjki kości udowej, kręgosłupa i przedramienia. Takie uszkodzenia powstają przy niewielkiej sile urazu i wiążą się z dużym bólem. Zdarza się, że ich konsekwencją są także stałe zniekształcenia. Bardzo często, do czasu pierwszego złamania, pacjenci nie są świadomi upośledzenia mikroarchitektury tkanki kostnej, Dlatego tak ważne jest aby wykonywać badania profilaktyczne.

Jak wygląda badanie?

Jest wykonywane urządzeniem zwanym densytometrem rentgenowskim. Wśród dostępnych urządzeń do badań profilaktycznych wyróżnia się dwa rodzaje densytometrów – obwodowe, którymi bada się piętę lub przedramię oraz osiowe, testujące szyjkę kości udowej lub kręgosłup. Pierwsze nazywane są aparatami przesiewowymi i służą jedynie do prognozowania. Drugie pozwalają ocenić jak wygląda całość naszego szkieletu.

Badanie jest bezbolesne, a pacjent nie musi się do niego w żaden sposób przygotowywać. Po uprzedniej rejestracji i przybyciu na miejsce, nie ma nawet konieczności zdejmowania ubrań. Wystarczy położyć się na przypominającym stół densytometrze, a urządzenie za pomocą bardzo niskiej dawki promieni rentgenowskich wykonuje pomiar gęstości mineralnej. Do zadań lekarza należy poprawne zinterpretowanie wyników.

– Kręgosłup i szyjka kości udowej są tzw. złotym standardem. Te dwa miejsca pozwalają ocenić również gęstość pozostałych kości w ciele pacjenta. Są to także newralgiczne punkty, w których złamania grożą poważnymi konsekwencjami np. niepełnosprawnością, a nawet śmiercią, dlatego badanie wykonujemy za pomocą densytometru osiowego. Chcemy sprawdzić czy osoby, które są podatne na takie schorzenia, bądź znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, predysponują do wystąpienia złamań. Jeśli okaże się, że u którejś z pacjentek struktura kości jest osłabiona, przedstawimy odpowiednie zestawy ćwiczeń, dietę i suplementację. W zaawansowanych przypadkach kierujemy je do odpowiedniego lekarza – wyjaśnia profesor Blicharski.

Dla kogo i jak się zapisać?

Badania przewidziano dla kobiet powyżej 60 roku życia, które mieszkają na terenie Świdnika. Panie mogą umówić się na wizytę po uprzedniej rejestracji. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 515 155 273. Badanie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Medycznym MedClinic przy ul. Drewnianej 61.

Last modified: 25 kwietnia 2021