Znamy już listę projektów, które zostaną zrealizowane w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział niespełna 5000 osób. Każdy mieszkaniec mógł wybrać maksymalnie 3 z 40 zgłoszonych projektów.
Największym poparciem cieszył się projekt „Z piątką bez barier” zakładający utworzenie ogólnodostępnej strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej na terenie Przedszkola Integracyjnego nr 5 (789 głosów ważnych).
Do projektów, które także zostaną zrealizowane należą:
- „Budowa dwóch chodników ze ścieżką rowerową między osiedlami Brzeziny I i II” – Modernizacja 2 istniejących ciągów pieszych na terenie tzw. wąwozu, oddzielającego Brzeziny I i Brzeziny II, sięgające od ulicy Akacjowej do ulic Głogowej i Wiśniowej. Długość 2 ciągów łącznie wynosi ok. 137 mb. co daje 360m². Proponowane w projekcie ciągi piesze są newralgicznymi przejściami w tej części miasta. Obecne przejścia wykonane kilkadziesiąt lat temu z płyt betonowych i wylewki asfaltowej nie zapewniają mieszkańcom godnego i bezpiecznego przejścia.
- „Na dobry początek” – Projekt specjalistyczny „Na dobry początek” jest skierowany do dzieci ze Świdnika, wymagających diagnozy i terapii dysleksji, integracji sensorycznej, czy innych zaburzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, domu, na podwórku. Głównym celem jest poprawa funkcjonowania najmłodszych mieszkańców naszego miasta na początku ich drogi, poprzez terapię indywidualnie dobraną do potrzeb i możliwości.
- „Oświetlenie skateparku przy Zespole Szkół nr 2 przy ul. ks. Kanonika Jana Hryniewicza w Świdniku” – Montaż metahalogenowego oświetlenia skateparku, polegający na instalacji słupów z naświetlaczami, szafką rozdzielczą wraz z automatycznym zegarem regulującym zapalanie i zgaszanie oświetlenia skateparku. Oświetlenia skateparku ma umożliwić jazdę na na skateparku w godzinach wieczornych. Ma to służyć osobom dorosłym i młodzieży spędzanie wolnego czasu na rolkach oraz deskorolkach w skateparku w czasie wolnym, po szkole i pracy.
- „Zaprojektowanie i wykonanie wiat rowerowych wraz ze stojakami rowerowymi na terenie 9 placówek oświatowych w Świdniku” – Codziennie do świdnickich szkół dojeżdża od 75 do 150 rowerzystów zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Nie mają oni profesjonalnych i bezpiecznych warunków parkowania rowerów. Postawienie wiat rowerowych przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo rowerów przed kradzieżą oraz zabezpieczy rowery przed warunkami zewnętrznymi. Projekt zakłada ustawienie wiat przy 9 świdnickich szkołach.
- „Parking dla niepełnosprawnych – inwestycją w świat bez barier” – Przedmiotem projektu jest budowa parkingu – miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, na terenie nieruchomości, położonej w centrum miasta przy ul. Kościuszki 8, gdzie usytuowany jest budynek, w którym prowadzona jest rehabilitacja dla osób niepełnosprawnych. Realizacja projektu obejmuje likwidację barier architektonicznych, polegających na dostosowaniu infrastruktury otoczenia dla potrzeb osób niepełnosprawnych, czyli na dofinansowanie budowy miejsc postojowych, wyłożeniu kostką powierzchni wokół budynku, by umożliwić osobom niepełnosprawnym szczególnie, poruszających się na wózkach, dogodny dojazd na rehabilitację.
- Rewitalizacja skweru przy ul. Niepodległości 2, ul. Norwida 3, ul. Reja 6 – OAZA CISZY „RÓŻANY OGRÓD” – Rewitalizacja i zagospodarowanie zaniedbanego skweru przy ul. Niepodległości 2, ul. Norwida 3, ul. Reja 6, poprzez doświetlenie, wykonanie alejek chodnika, wyposażenie w ławki parkowe. Miejsce to będzie służyć mieszkańcom do spędzania czasu wolnego, a także będzie traktowane jako miejsce spotkań sąsiedzkich. Skwer to miejsce mieszkańców, przyjazne seniorom, osobom niepełnosprawnym oraz wszystkim przechodniom szukającym wypoczynku.
- „Nowoczesny plac zabaw z infrastrukturą sportową na osiedlu Wschód” – Celem projektu jest wybudowanie nowoczesnego placu zabaw wraz z elementami siłowni zewnętrznej na osiedlu Wschód. Proponowana lokalizacja to skwerek przy ul. Gen. Władysława Maczka, na dz. nr 1936. Poprzez optymalną konstrukcję placu zabaw oraz zastosowanie bezpiecznej nawierzchni pod urządzeniami zabawowymi wzmacnia się bezpieczeństwo naszych dzieci na placu zabaw i minimalizuje ryzyko odniesienia większych obrażeń. W tej okolicy nie ma podobnego miejsca do zabaw dla dzieci.
- „Sprzątaj po swoim psie – akcja edukacyjna oraz ustawienie koszy na psie odchody” – Przeprowadzenie akcji edukacyjnej informującej właścicieli psów o konieczności sprzątania odchodów pupili. Ustawienie 40 koszy na psie odchody, których lokalizacja zostałaby wcześniej skonsultowana z mieszkańcami, jako elementu motywującego właścicieli do sprzątania.
- „Lustro drogowe na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Kosynierów w Świdniku” – Celem projektu jest ustawienie lustra drogowego na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Kosynierów. Lustro zostałoby ustawione tak, aby kierowcy skręcający z ulicy Niepodległości w ulicę Kosynierów, mogli dostrzec tych jadących ulicą Kosynierów od ulicy Racławickiej bez wyjeżdżania na jezdnię.
- „Warsztaty edukacyjne – wędrówki taneczne po Polsce” – Zajęcia cykliczne pokazujące dzieciom ich tradycje ludowe, rozwijające zainteresowania, wiedzę na temat tańca i muzyki najważniejszych regionów Polski. W ramach projektu odbyłyby się zajęcia o tematyce ludowej dla 6 latków ( zerówka). Projekt ma na celu umuzykalnić i upowszechnić kulturę ludową każdego regionu Polski wśród dzieci poprzez organizację nauki śpiewu, tańca, prezentacji instrumentów muzycznych oraz zajęć plastycznych.
- „Stojaki na rowery” (decyzją zespołu ds. budżetu obywatelskiego, zatwierdzoną przez burmistrza projekt zostanie zrealizowany, mimo przekroczenia zakładanej puli miliona złotych) – Zainstalowanie stojaków na rowery przed wejściem do Siedziby Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów ul. Norwida 2B, Siedziby Związku Zawodowego „Metalowcy” ul. Norwida 2A oraz przy miejskim targowisku. Zrealizowanie tego projektu zabezpieczy potrzeby odwiedzających lokal seniorów obu związków w zakresie porządnego i bezpiecznego ustawiania rowerów.
– W głosowaniu najbardziej aktywne były mieszkanki Świdnika, które stanowiły prawie 3/5 wszystkich głosujących – mówi Bartłomiej Pejo, wiceprzewodniczący zespołu do spraw budżetu obywatelskiego. – Kolejne zaskoczenie to wiek osób oddających głosy. Wcale nie byli to najmłodsi uprawnieni, a osoby będące w wieku 31-35 lat. Budżet obywatelski zyskał uznanie mieszkańców, ale również urzędników, stąd w przyszłorocznej edycji będziemy na pewno poszerzać jego formułę.
Pełna lista głosów z podziałem na poprawność karty do pobrania poniżej.
Last modified: 2 czerwca 2020