Świdniczanie szyją maski

Autor: |

Centrum Wolontariatu w Lublinie kilka dni temu ogłosiło akcję „Szyjemy maski”. Inicjatorem pomysłu, po rozmowie z personelem medycznym jednego ze szpitali, był ks. Mieczysław Puzewicz, przewodniczący Rady Programowej Centrum Wolontariatu oraz Delegat Metropolity Lubelskiego ds. Pomocy Osobom Wykluczonym.

– Uszycie maseczki jest bardzo proste – zajmuje 5 minut i nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy mieć maszynę i dobre chęci. My dostarczymy potrzebne materiały – flizelinę, nici oraz prototyp maski – wyjaśniają organizatorzy akcji na profilu FB.

Na apel odpowiedziało już ponad 100 osób, między innymi z Łęcznej, Abramowic Prywatnych, Lubartowa, Jastkowa, Bełżyc, Piask, Poniatowej, Wilczopola, Krzesimowa, Lublina i Turki. Do tej listy dołączyli również mieszkańcy Świdnika.

– To praca w dwóch etapach: najpierw szyję maseczkę, a potem, po przestawieniu maszyny, doszywam troczki. Wykonałam ponad 100 podstaw. Do 30 doszyłam już troczki. Do woreczka pakuje się 10 gotowych maseczek i zaszywa. Taki pakiet idzie do sterylizacji. Mam małe dziecko, więc mogę pracować jedynie na 3 zmianie, ale i tak nieźle mi idzie, biorąc pod uwagę, że materiał dostałam w sobotę – opowiada Małgorzata Rymarz, jedna ze świdnickich krawcowych-wolontariuszek, i dodaje: – Lubię szyć, a że jest to szczytny cel, tym bardziej sprawia mi ogromną radość i satysfakcję. Żałuję, że doba jest taka krótka i organizm czasami domaga się odpoczynku.

Maseczki trafiły już do dwóch szpitali i Hospicjum Dobrego Samarytanina. Niebawem dostarczone zostaną do kolejnych placówek. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do akcji, może zgłosić swoją gotowość pod numer 81 534 26 52.

– Nawet jak będziemy mieli 200 szyjących, to będzie jeszcze mało. Więc, kto umie i chce, zapraszamy – czytamy na profilu FB Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Poszukiwane są też osoby z talentem cukierniczym, które mogą piec ciasta. Wolontariusze będą dowozić je lekarzom i pielęgniarkom. Kontakt w tej sprawie pod numerem telefonu 81 532 45 45.

aw

Last modified: 7 maja 2020