Świdniczanie nie zawiedli

Autor: |

6 sierpnia, odbyła się comiesięczna akcja krwiodawstwa Miejskiego Klubu HDK PCK „Serce”. Czerwony autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, tradycyjnie już, stanął przed Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. Świdniczanie nie zawiedli i tym razem, dzieląc się tym, co najcenniejsze.

–  18 osób oddało w sumie ponad 8 litrów krwi – mówi Zdzisław Kardasiewicz, prezes oddziału rejonowego PCK w Świdniku. –  Cieszę się, że mieszkańcy naszego miasta zawsze chętnie odpowiadają na nasze comiesięczne apele. Serdecznie wszystkim dziękujemy za ten wspaniały dar życia. Zapraszamy również na kolejną akcję, która odbędzie się 3 września. Krew  potrzebna jest cały czas. Czekają  na nią chorzy i poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Wiele chorób leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi. Wymagają jej też przeszczepy organów czy hemofilia. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.  Do jej pobierania  używa  się jałowego sprzętu jednorazowego użytku. Dodatkowo, dawca przechodzi  badania lekarskie i laboratoryjne.

Każdy, kto chciałby oddać krew, może również zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8, tel. 81 532 62 75. Wystarczy dowód tożsamości. Krwiodawcą może zostać osoba, która, między innymi  nie chorowała na żółtaczkę zakaźną, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła zabiegów chirurgicznych i nie przyjmowała szczepień ochronnych, nie przechodzi aktualnie żadnej infekcji (katar, kaszel, ból gardła).

aw

Last modified: 29 czerwca 2020

Zmień język »