Świdnicki Dzień Godności (foto)

Autor: |

Świdniczanie, już po raz dwudziesty drugi, mogą uczestniczyć w obchodach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną i podziwiać muzyczno-teatralno-rękodzielnicze talenty pensjonariuszy środowiskowych domów pomocy, warsztatów terapii zajęciowej i dziennych centrów aktywności.

Festyn z tej okazji odbywa się przed siedzibą Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku (ul. Kościuszki 8).

–  Misją naszego stowarzyszenia jest dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich równouprawnienie i pełnoprawne miejsce w rodzinie oraz społeczeństwie, wspieranie rodzin tych osób we wszystkich obszarach życia i sytuacjach, a zwłaszcza w ich gotowości niesienia pomocy innym. Prowadzimy trzy placówki – Dzienne Centrum Aktywności, Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy. Dziękujemy naszym patronom i przyjaciołom za wsparcie jakiego nam udzielają. Zachęcamy wszystkich do integracji i wspólnej zabawy – mówiła w imieniu Iwony Ratajczak, przewodniczącej zarządu świdnickiego PSONI, Wiesława Staszczak, kierownik WTZ.

– Pojęcie godność jest fundamentem wszystkich praw ludzkich: do życia, wolności, szczęścia – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson. – Jako władze miasta, nadal będziemy pomagać stowarzyszeniu. Budynek, w którym Koło ma siedzibę, jest własnością gminy Świdnik i cały czas próbujemy zdobyć pieniądze na jego rozbudowę. Jeśli nie uda się pozyskać funduszy zewnętrznych, będziemy chcieli zrobić to z budżetu miasta, bo jest to potrzebna inwestycja dla bardzo ważnego dla nas środowiska.

Na dobre rozpoczęcie zabawy wystąpili Dariusz Tokarzewski i Mariusz Matera. Zaśpiewali takie przeboje, jak: „O Magdaleno”, „Dziwny jest ten świat”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „One”. Po nich sceną zawładnęli uczestnicy Przeglądu Piosenki Świdnik 2021: „Pasjonaci” ŚDS PSONI Świdnik, „Pod Parasolem” WTZ SIS Mełgiew, „Sympatyczni” WTZ Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne, „Bębnoludy” oraz solista Łukasz Lisek WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej, solista Szymon Woźniak SOSW Świdnik, Grupa teatralna „Perły życia” ŚDS Kodeń, solista Tymoteusz Misiura DCA PSONI Świdnik, grupa wokalna „Ach To My” WTZ PSONI Świdnik.

Od godz. 15.30 prezentować się będą artyści, sportowcy i śpiewacy zaprzyjaźnieni ze świdnickim Kołem PSONI. Obejrzymy taneczne popisy zespołów Ambarass i Hip Hop ze Spółdzielczego Domu Kultury, pokazy walk uczniów i trenerów LKSW Dan Świdnik oraz posłuchamy polskich przebojów w wykonaniu Klubu Seniora „Spokojna Przystań”.

Występom artystycznym towarzyszy wystawa prac osób niepełnosprawnych oraz loteria fantowa. Goście festynu chętnie oglądają przepiękne witraże, obrazy, wyroby ceramiczne.  Loteria, która cieszy się powodzeniem głównie wśród najmłodszych uczestników spotkania, do wygrania są, między innymi: przybory szkolne, książki, maskotki, gry, puzzle.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Gminę Miejską Świdnik i Powiat Świdnik.

Informacje o wszystkich wydarzeniach w naszym mieście oraz aktualny repertuar Kina Lot znajdziecie w Kalendarzu Wydarzeń.

« z 3 »

Last modified: 12 września 2021