Świdnicka Noc Kultury (relacja)

Autor: |

00:00 Przypominamy – już za kilka godzin, w Kinie Lot, w ramach Świdnickiej Nocy Kultury pokazane zostaną filmy “30 gramów” (seans rozpoczyna się o godz. 1.00) i “Numer 32” (seans rozpoczyna się o godz. 3.30). Pamiętajcie, by przed wejściem na salę odebrać darmową wejściówkę z kasy kina! A o godzinie 1.00 zapraszamy na błonie wokół Urzędu Miasta. Widzowie zobaczą film “Dziedzictwo. Hereditary” (horror).

23.30 Pokaz laserów już za nami. Zobaczcie na jakie kolory zabarwił się plac.

23.00 Kino plenerowe już trwa. Na początek komedia pt. “Pozycja obowiązkowa”. Z kolei na parkingu pod Galerią Venus trwa Silent Disco.

22.10 Nastała noc a wraz z nią świetlne instalacje. Znajdziecie je na ogrodzeniu przy Centrum Usług Społecznych.

22.00 Teatr KTO jest już na scenie. Artyści z Krakowa przyciągnęli wielu mieszkańców. Niektórzy z nich zamienili się we… wrony i zagrali w spektaklu.

« z 2 »

21.55 W Muszli Koncertowej CUS zaprezentowali się ostatni artyści: Teatr Siódemka na Scenie “Jak to było na tych zdalnych” oraz Teatr Aplauz, w spektaklu “Miraże”.

21.45 Chodźcie na plac Konstytucji 3 maja! Do spektaklu “Zapach Czasu” krakowskiego Teatru KTO zostało już tylko 15 minut!

21.00 Świdnicka Noc Kultury nie mogłaby się odbyć bez nich. Na scenie w muszli koncertowej zaprezentowała się Helicopters Brass Orchestra. Jak zawsze przyciągnęła grono wiernych słuchaczy.

20.00 Wybiła godz. 20.00. Pora więc na krótkie info co teraz dzieje się w mieście. O godz. 20.00 na basenach wewnętrznych w Parku Avia rozpoczęła się impreza DJ Music Show (wstęp – 5 zł). Na Skate Parku przy al. Lotników Polskich koncert zaczyna grać zespół rockowy AdHD.

19.50 Co powiecie na chwilę relaksu przy muzyce? W ogródkach kawiarnianych restauracji Bella Vita, La Scala (obie na zdjęciach poniżej), Pizzeria 105 i Insomnia trwają kameralne koncerty.

19.30 I jeszcze garść zdjęć z ulicy Niepodległości, placu Konstytucji 3 maja i Zaułku Poetów. Zobaczcie jak fajnie wyglądają dziś Poławiacze Pereł!

19.10 Na Świdnickiej Nocy Kultury spotkacie też strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Nie bójcie się jednak, że coś się stało. Strażacy dołączyli do nas, by zaprezentować wóz strażacki. W końcu kto z nas w dzieciństwie nie marzył, by dołączyć do ich szeregów? Jeśli chcecie ich spotkać, zajrzyjcie na plac przy Urzędzie Miasta. Na najmłodszych czekają tam także zabawy i animacje.

19.05 Wolicie dramat czy horror? W Kinie “Lot” nie musicie wybierać. Już za kilka godzin, w ramach Świdnickiej Nocy Kultury pokazane zostaną filmy “30 gramów” (seans rozpoczyna się o godz. 1.00) i “Numer 32” (seans rozpoczyna się o godz. 3.30). Pamiętajcie, by przed wejściem na salę odebrać darmową wejściówkę z kasy kina!

godz. 1.00, kino “Lot”, 30 gramów (dramat)

W mieście jest bardzo dużo narkomanów. Wielu z nich to bezdomni. Sytuacja jest kryzysowa. Policjanci, których wciąż jest za mało, są przepracowani i sfrustrowani. Często działają na granicy prawa. Samad, członek policyjnej grupy antynarkotykowej poszukuje króla narkotyków, Nassera Khakzada. Kiedy zaczynał pracę w policji, statystyki podawały, że uzależnionych od narkotyków jest około miliona osób. Po latach wyłapywania dilerów, aresztowań i wykonanych kar śmierci, liczba ta… wzrosła do 6,5 miliona. Wygląda na to, że nawet kara śmierci, jaka czeka za handel narkotykami, nie jest wystarczającą przestrogą.

godz. 3.30, kino “Lot”, Numer 32 (horror)

Madryt rok 1976. Rodzina Olmedo wprowadza się do wymarzonego domu pod numerem 32. Budynek jest piękny lecz członkowie rodziny nie wiedzą najważniejszej rzeczy: w domu, który kupili, nie będą sami… Tajemnicza istota zamieszkująca dom nie życzy sobie towarzystwa i szybko zmieni życie rodziny w niekończący się koszmar.

Tych, którzy już teraz czekają na filmową ucztę, zapraszamy do kina plenerowego. Wieczorem, na błoniach przy Urzędzie Miasta pokazane zostaną dwa filmy. Pierwsza propozycja jest dla fanów komedii. O godz. 23.00 zobaczymy “Pozycję obowiązkową”. Tuż po niej czeka nas prawdziwy dreszcz emocji. Wszystko za sprawą horroru “Dziedzictwo. Hereditary”. Film zostanie pokazany o godz. 1.00.

godz. 23.00, błonia przy Urzędzie Miasta, “Pozycja obowiązkowa” (komedia)

Cztery wieloletnie przyjaciółki raz w miesiącu spotykają się w stworzonym na własny użytek klubie czytelniczym. Niejedno już w życiu widziały, przeczytały i przeżyły, ale „Pięćdziesiąt twarzy Greya” okaże się w ich przypadku pozycją wyjątkowo inspirującą. Początkowo nieco onieśmielone, szybko dają się zauroczyć Christianowi Greyowi i jego zmysłowej pomysłowości. A ponieważ, jak wiadomo, życie jest krótkie, panie postanawiają nie tracić czasu i odkryć nowe twarze miłości. I choć z pewnością nie każdy facet to Grey, to niejednemu warto dać szansę…

godz. 1.00, błonia przy Urzędzie Miasta, “Dziedzictwo. Hereditary” (horror)

Po śmierci matki, Annie z rodziną zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk. Tym bardziej przerażających, że należących do ich dziedzictwa.

19.00 Skate Park należy do ZTN Fux. Zobaczcie co tym razem zaprezentowała grupa.

18.55 Mieliście kiedyś okazję sterować samolotem? Jeśli nie, Strefa Historii daje wam taką możliwość. W świdnickim muzeum, które mieści się na najwyższym piętrze Galerii Venus, znajduje się symulator lotów. Możecie usiąść za sterami i jak prawdziwy pilot polecieć gdzie tylko wam się zamarzy.

18.30 Byliście już na warsztatach plastycznych ekologicznych lub bębniarskich? Zobaczcie, jak fajnie dzieje się na skwerze przy MOK.

18.10 Miłość, przyjaźń i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Teatr Piasku Galitsyny opowiedział historię “Małego Księcia”. Spektakl był wyjątkowy – artyści przedstawili go za pomocą piasku. Widowisko odbyło się w MOK.

18.00 Piraci zjawili się w Świdniku! Ale nie bójcie się… są przyjaźni i chętnie prowadzą animacje dla dzieci. Znajdziecie ich w Zaułku Poetów.

17.50 Już o godz. 18.00 zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie wystąpi Teatr Piasku Galitsy ze spektaklem “Mały Książę”. Pamiętacie, że na wydarzenie obowiązują wejściówki.

17.40 Nie wiecie, na co jeszcze warto się wybrać? O godz. 18.00 na skwerze przy MOK rozpoczną się warsztaty plastyczne ekologiczne. Od 17.00 do 20.00 przy Urzędzie Miasta, na terenach zielonych przy Brico Marche, na terenach zielonych między osiedlami Brzezin I i II (Zielony LOF) i na placu Konstytucji 3 maja na najmłodszych czekają animacje, konkursy i dmuchany plac zabaw. O godz. 18.00 w Zaułku Poetów odbędzie się “Spotkanie z piratami”, natomiast w Strefie Historii będzie można polatać w symulatorze lotów. O tej samej porze wiele będzie działo się w ogródkach kilku świdnickich knajp. Muzyka na żywo zabrzmi w restauracjach: Bella Vita, La Scala, Pizzeria 105 i Insomnia. Co jeszcze na was czeka? Zerknijcie w program dostępny na stronie https://swidnickanockultury.pl. Tam też znajdziecie mapkę z lokalizacjami poszczególnych wydarzeń!

17.30 Widzieliście już instalacje artystyczne w bramach oraz na skwerze przed blokiem przy ul. Niepodległości? Warto zwrócić na nie uwagę w dzień. Zajrzyjcie do nich także, gdy się ściemni. Zaskoczą was! 😉

17.15 Muszla Koncertowa CUS została rozgrzana do czerwoności…. a wszystko dzięki Zespołowi Tańca Ludowego “Leszczyniacy”. Instruktorami zespołu są: Beata i Lech Leszczyńscy.

17.05 Podczas Świdnickiej Nocy Kultury nie zabrakło również dobrej muzyki i… tańca. Mieszkańcy z wielką chęcią przyszli na potańcówkę z Maciejową Kapelą.

17.00 Dmuchany plac zabaw, animacje dla dzieci, konkursy i warsztaty ekologiczne. Jesteście ciekawi, co przygotowali animatorzy? Chodźcie na Zielony LOF! (działka między osiedlami Brzeziny I i II).

16.50 Jechaliście już Retro Autobusem? Na wycieczkę w starym stylu można wybrać się do godz. 22.00. Wpadnijcie na przystanek przy Kinie Lot i złapcie autobus. Jego pasażerkami będą także Retro Dziewczyny. Szczególnie warto zajrzeć do niego o godz. 18.00, kiedy rozpoczną się improwizacje jazzowe.

16.40 Spotkaliście dziś kuglarzy, szczudlarzy, bicyklistów albo mimów? A może mieliście okazję iść w paradzie bębniarzy MORITMO? My złapaliśmy ich, jak przemierzali ul. Wyszyńskiego.

16.00 Mamy dla was kolejną porcję zdjęć z występów w muszli koncertowej, a na nich grupy taneczne z Miejskiego Ośrodka Kultury i grupa taneczno-teatralna “Pasjonaci”.

15.55 Członkowie ZTL “Leszczyniacy” zrobili świdniczanom niespodziankę. Na placu Konstytucji 3 maja zaprezentowali flash mob. Zobaczcie zdjęcia z tego występu.

15.00 Pora na przekazanie kluczy do miasta “Kulturze” przez burmistrza Waldemara Jaksona. W imieniu świdnickich artystów i instytucji odebrali je: Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Beata Olszańska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich, Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, Beata i Lech Leszczyńscy, założyciele Zespołu Tańca Ludowego “Leszczyniacy”, Dariusz Szymura, prezes Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego kierującego Ogniskiem Muzycznym, Anna Peret-Czerska, główny księgowy Spółdzielni Mieszkaniowej oraz aktorzy Teatrów Aplauz, Puk-Puk i Siódemka na scenie.

– Cieszę się, że oddaję klucz w ręce tych, którzy w różnych przestrzeniach naszego miasta pokażą inicjatywy kulturalne – powiedział burmistrz Waldemar Jakson. – Dzisiejsza propozycja jest skierowana nie tylko do dzieci, ale do różnych grup wiekowych. Życzę wszystkim niezapomnianych przeżyć i udanej zabawy.

14.20 Jak Skate Park, to energia, zabawa i spontaniczność! Od godziny 13.00 do 13.40 na scenie ustawionej wśród ramp i przeszkód dla deskorolkarzy prezentowały się grupy taneczne i Zumby z Miejskiego Ośrodka Kultury i Spółdzielczego Domu Kultury: Zumba kids, ZTN Umbrella Dance, ZTN Fouette oraz Zumba junior/Family. Udało nam się uwiecznić na zdjęciach kilka występów. Koniecznie zobaczcie.

« z 2 »

Pamiętajcie, żeby wieczorem także wpaść na Skate Park. O godz. 19.00 wystąpi tam Zespół Tańca Nowoczesnego Fux. Godzinę później zapraszamy na koncert zespołu AdHD.

13.30 Byliście już na błoniach i parkingu przy Urzędzie Miasta? Warto tam zajrzeć, bo od południa czekają tam foodtracki z jedzeniem z całego świata oraz wystawa starych samochodów i motocykli.

13.15 A może joga na świeżym powietrzu? Na terenie Parku Avia trwa Hathajoga, którą prowadzi instruktor Ewelina Skibińska.

13.05 Macie ochotę na pyszny miód? A może marzycie o własnym łapaczu snu, pięknym obrusie albo bluzce zrobionej na szydełku? Na placu przy fontannie trwa kiermasz wyrobów rzemieślniczych.

13.00 Już jest! Wywiad z Jerzym Zoniem, reżyserem, współzałożycielem i dyrektorem Teatru KTO. Gość programu Świdnik.TV opowiedział, między innymi o tym, jak powstał Teatr KTO i w jakim najdalej oddalonym zakątku na świecie udało mu się wystąpić. Materiał do zobaczenia tutaj: https://www.facebook.com/mok.swidnik/videos/2245845738884754/

12.50 Zaglądamy na muszlę koncertową, by zobaczyć jak idzie młodym aktorom. Jako pierwsza zaprezentowała się młodzież z Teatru Puk-Puk. Grupa młodsza pokazała spektakl “Zakochany pajac”, a grupa starsza widowisko “O chłopcu inaczej chowanym”, oba w reżyserii Katarzyny Marjasiewiecz. Zobaczcie, jak im poszło i co działo się za kulisami!

« z 2 »

12.10 Chcielibyście wystąpić na scenie przed publicznością i bliskimi? Dziś macie okazję spełnić to marzenie. Teatr KTO poszukuje dwóch statystów, którzy dołączą do nich w spektaklu “Zapach Czasu”. Jakie warunki należy spełnić? Trzeba być silnym, nie nosić okularów, mieć czarny strój i być dostępnym o godz. 17.00. Osoby, które chciałyby wziąć udział w spektaklu, proszone są o telefon pod nr 531 809 210.

Fot. Arkadiusz Szadkowski / www.teatrkto.pl

12.00 A co dzieje się na placu z fontanną? Od południa spotkacie tu rzemieślników, którzy zaprezentują wam swoje wyroby. Koniecznie zajrzyjcie na ich stoiska i sprawdźcie jakie skarby kryją!

11.00 Od godz. 11.00 na jogę można wybrać się do Parku Avia. Warto też zajrzeć na muszlę koncertową przy CUS, gdzie swoje talenty prezentują dziś młodzi artyści ze Świdnika. Wpadnijcie zobaczyć, jak radzą sobie w teatrze i tańcu!

10.00 Świdnicka Noc Kultury właśnie ruszyła. Przez cały czas będziemy z Wami, by relacjonować wydarzenie i pokazać wam na co szczególnie warto zwrócić uwagę przechadzając się dziś ulicami Świdnika. A co dzieje się już teraz? W Miejskim Ośrodku Kultury trwa turniej szachowy.

9.30 Mamy to! W studiu Świdnik.TV gościł dziś Jerzy Zoń, reżyser, współzałożyciel i dyrektor Teatru KTO. Rozmowę już wkrótce będzie można zobaczyć na fanpagu MOK w Świdniku na Facebooku. Tymczasem już teraz zapraszamy was na spektakl pt. “Zapach Czasu” , który zobaczycie o godz. 22.00 na placu Konstytucji 3 maja. Wstęp wolny.

Aktorzy, tancerze, muzycy, kuglarze i mimowie. Przejazd Retro Autobusem, Świdnik Foodtrack Festiwal, Silent Disco, kino w plenerze i nie tylko, zabawy, konkursy i animacje dla najmłodszych. Wystawa starych samochodów i motocykli, przelot symulatorem lotów, kiermasz wyrobów rzemieślniczych, rozgrywki szachowe i wiele więcej. Zaczynamy Świdnicką Noc Kultury, wydarzenie organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury.

Środki na organizację Świdnickiej Nocy Kultury pochodzą z Budżetu Obywatelskiego. Partnerami wydarzenia są Fundacja PZU oraz Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!” Informator wydarzeń wraz z mapą dostępne są na stronie https://swidnickanockultury.pl.

PROGRAM:

MOK / Kino „Lot” (al. Lotników Polskich 24)

10.00 Turniej szachowy, prow. Zdzisław Marciniak

17.00 Warsztaty bębniarskie (skwerek przy CK)

18.00 Warsztaty plastyczne – ekologiczne (skwerek przy CK)

18.00 „Mały Książę” – Teatr Piasku Galitsyny (sala kameralna CK)

Seanse nocne:

01.00 „30 gramów” (dramat)

03.30 „Numer 32” (horror)

Błonie oraz parkingi wokół Urzędu Miasta (ul. S. Wyszyńskiego 27)

25-27.06.2021r. Świdnik Foodtrack Festiwal

12.00-20.00 Wystawa starych samochodów i motocykli

17.00-20.00 Animacje, konkursy dla dzieci, dmuchany plac zabaw

Kino plenerowe:

23.00 „Pozycja obowiązkowa” (komedia)

01.00 „Dziedzictwo. Hereditary” (horror)

Skate Park (al. Lotników Polskich 28)

13.00 Zumba kids, instr. Aleksandra Pietroń

13.15 ZTN Umbrella Dance, instr. Krystian Błazikowski

13.30 ZTN Fouette, instr. Monika Majkowska

13.40 Zumba Junior/Family, instr. Weronika Kassin-Lenik

19.00 ZTN Fux, instr. Iwona Syroka

20.00 Zespół rockowy AdHD

Plac Konstytucji 3 maja

17.00-20.00 Animacje, konkursy dla dzieci, dmuchany plac zabaw

22.00 „Zapach Czasu” – Teatr KTO

23.30 Pokaz laserów

Galeria Venus / Strefa Historii (ul. Kard. S. Wyszyńskiego 17)

18.00-23.00 Nocne loty Symulatorem lotów (Strefa Historii)

23.00-02.00 Silent Disco(podziemny parking Galerii Venus)

Zielony LOF  (działka między osiedlami Brzeziny I i II)

17.00-20.00 Animacje dla dzieci, konkursy, warsztaty ekologiczne, dmuchany plac zabaw

Ulice miasta

12.00-21.00 Kiermasz wyrobów rzemieślniczych (plac przy fontannie)

14.00-17.00 Działania uliczne z udziałem Poławiaczy Pereł

15.00-19.30 Kuglarze, szczudlarze, mimowie, bicykliści, żonglerzy, omnibusi, pierroci, clowni

16.00-22.00 Retro Autobus i Retro Dziewczyny, improwizacje jazzowe

18.00-21.00 Muzyka na żywo w ogródkach kawiarnianych: Bella Vita, La Scala, Pizzeria 105, Insomnia, Instalacje kwiatowe wzdłuż ul. Niepodległości, Parada bębniarzy Moritmo

Tereny zielone przy BricoMarche (ul. Sportowa 1)

17.00-20.00 Animacje dla dzieci, konkursy, dmuchany plac zabaw

Park Avia (ul. Fabryczna 3)

11.00 Joga w plenerze, inst. Ewelina Skibińska

20.00-24.00 DJ Music Show na basenach wewnętrznych (wstęp 5 zł)

Zaułek Poetów (Skwerek za biblioteką)

17.00 „Prastara Książnica – Skarb i tajemnica” Spektakl dla dzieci  – Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska

18.00 Animacje dla dzieci „Spotkanie z piratami”

Muszla koncertowa (ul. Kard. S. Wyszyńskiego 3)

11.00 „Zakochany Pajac” – Teatr Puk-Puk, instr. Katarzyna Marjasiewicz

12.00 „O chłopcu inaczej chowanym” – Teatr Puk-Puk, instr. Katarzyna Marjasiewicz

12.55 „Quo vadis, Pandemio?” – Teatr Stonoga, instr. Renata Elmerych

13.30 Mania śpiewania, instr. Ewa Kondrat

13.45 Studio wokalne 24, instr. Monika Szymczyk

14.15 Świdnicki Zespół Baletowy, instr. Beata Kamińska

14.35 Teatr Topaz i Topaz Mini, instr. Joanna Dudek

14.45 Świdnicki Zespół Baletowy, instr. Joanna Dudek

15.00 ZTW Flex (Flex, solo, trio), instr. Natalia Sykut

15.10 Teatr Tańca Topaz, Topaz mini, instr. Joanna Dudek

15.30 „Niespełnienie” – Teatr Pasjonaci, instr. Renata Elmerych

16.00 ZTL Leszczyniacy, instr. Beata i Lech Leszczyńscy

17.00 Potańcówka z Maciejową Kapelą

20.00 Helicopters Brass Orchestra, dyryg. Rafał Maruszak

21.30 „Jak to było na zdalnych?” – Teatr Siódemka na Scenie, instr. Karolina Suszek

22.00 „Miraże” – Teatr Aplauz, instr. Katarzyna Amrozy, Magdalena Skibińska

Plac Konstytucji 3 maja

15.00 Przekazanie kluczy do miasta „Kulturze” przez Burmistrza Świdnika

Last modified: 27 czerwca 2021