Światło Wolności dla ofiar stanu wojennego

Autor: |

fot. Sławomir Smyk / Świdnik na kartach historii
13 grudnia minie 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Tego dnia Światło Wolności zapłonie ku pamięci ofiar komunistycznego reżimu. To nawiązanie do gestu solidarności, jaki wobec Polaków, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, okazali mieszkańcy Zachodu. Świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił wtedy Jan Paweł II, a Amerykanów wezwał do tego również ówczesny prezydent USA, Ronald Reagan.

Symboliczny znicz zostanie wyświetlony na fasadzie wieżowca przy ul. Racławickiej 28. O wydarzeniach tamtych dni przypomni również Miejski Ośrodek Kultury, którego budynek będzie podświetlony na biało-czerwono. Obie iluminacje będzie można zobaczyć 13 grudnia, w godz. 16.00-22.00. Tego dnia, w Galerii Venus pojawi się też wystawa pt. „Stan wojenny 1981-1983”. Ekspozycja będzie dostępna do 17 grudnia.

Główne obchody zaplanowano na 16 grudnia, w 40. rocznicę pacyfikacji WSK „PZL-Świdnik”. O godz. 17.00, na placu przy fontannie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych i miejskich. Po ich zakończeniu uczestnicy udadzą się do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie odprawiona zostanie msza św., w intencji ofiar stanu wojennego i pacyfikacji zakładu. Eucharystia jest zaplanowana na godz. 18.00. Obchody zwieńczy koncert Moniki Kowalczyk pt. „Pamiętamy”. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19.00, w sali widowiskowej MOK. Wstęp wolny. W celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania epidemii Covid-19, a tym samym zapewnieniu wszystkim uczestnikom koncertu bezpieczeństwa, weryfikowane będą certyfikaty szczepienia przeciwko Covid. Organizator prosi o zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów.

Organizatorami tegorocznych obchodów są: Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury, Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Lublinie oraz Strefa Historii.

Informacje o wszystkich wydarzeniach w naszym mieście oraz aktualny repertuar Kina Lot znajdziecie w Kalendarzu Wydarzeń.

Last modified: 13 grudnia 2021

Zmień język »